listen live button red Sports1TV chat icon  Login

Η ΑΕΚ έπεσε με ψηλά το κεφάλι στην Allianz Arena (VIDEO)

Δύο κόρνερ και ένα πέναλτι στοίχισαν στην ΑΕΚ, που στάθηκε πολύ καλά απέναντι στην πανίσχυρη Μπάγερν Μονάχου, με επιτυχημένο τακτικό πλάνο – Ο Λεβαντόφσκι έκρινε το ματς με δύο γκολ (2-0)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ – ΑΕΚ 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: Allianz Arena

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ματέι Γιουγκ (Σλοβενία)

Η ΑΕΚ κοίταξε στα μάτια την μεγάλη Μπάγερν Μονάχου αλλά λύγισε από ένα αυστηρό πέναλτι στο πρώτο μέρος κι ένα φτηνό γκολ από στημένη μπάλα και διπλό λάθος στην επανάληψη. Η Πρωταθλήτρια Ελλάδος, ήταν σχεδόν άριστη στο τακτικό κομμάτι, κατάφερε να μπλοκάρει σε μεγάλο βαθμό τα ατού και την επιθετική λειτουργία των Βαυαρών και τηρουμένων των αναλογιών όχι μόνο στάθηκε εξαιρετικά, αλλά κινδύνευσε και σε λίγες περιπτώσεις από τον αντίπαλο. Αναμφίβολα, κομβικό σημείο του αγώνα είναι η αυστηρή απόφαση του Σλοβένου Γιουγκ να δείξει πέναλτι σε ένα στιγμιαίο κράτημα του Τσόσιτς στον Λεβαντόφσκι, δίνοντας την ευκαιρία στον Πολωνό να το κάνει γκολ και να βάλει μπροστά τους Γερμανούς σχεδόν από το πουθενά. Στην επανάληψη η Μπάγερν η αλήθεια είναι ότι απείλησε παραπάνω αλλά έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό Μπάρκα και τελικά χρειάστηκε ένα διπλό λάθος αρχικά από τον Μπακάκη που δεν τελειώνει την φάση και εν συνεχεία από τον Τσόσιτς που χάνει τον Λεβαντόφσκι για το τελικό 2-0. Όπως και να’ χει, η ΑΕΚ σήμερα πήγε για το αδύνατο και κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια ένα μεγαθήριο όπως η Μπάγερν, κερδίζοντας στο φινάλε το χειροκρότημα 4.000 Ενωσιτών που βρέθηκαν στο Allianz Arena και έστησαν το δικό τους πάρτι. Η ΑΕΚ βεβαίως παραμένει ζωντανή στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης μετά το 1-1 στο Μπενφίκα – Άγιαξ, θέλοντας βεβαίως δύο νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια για να συνεχίσει στο Europa League.

Σχεδόν το τέλειο παιχνίδι, στο τακτικό κομμάτι, έκανε η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος. Με διάταξη 3-5-2, τον Μάνταλο να κινείται πίσω από τον Πόνσε και γεμάτο άξονα με την τριάδα των Σιμόες, Γαλανόπουλου, Άλεφ η Ένωση κατάφερε να μπλοκάρει την επιθετική ανάπτυξη της Μπάγερν και κινδύνευσε ελάχιστα. Οι παίκτες του Ουζουνίδη, κρατούσαν κοντά τις γραμμές, είχαν υποδειγματική αλληλοκάλυψη και γενικά έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό, βγάζοντας παράλληλα ορισμένες επικίνδυνες αντεπιθέσεις, με οργανωμένο τρόπο, εκεί που έπρεπε και με τον τρόπο που έπρεπε. Στο 5’ μάλιστα, η ΑΕΚ δημιουργεί την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά λίγο άουτ του Λαμπρόπουλου από το κόρνερ του Μάνταλου, ενώ η Μπάγερν απαντά δύο λεπτά μετά την προσπάθεια του Γκορέτσκα, τον οποίο σταμάτησε με τρομερή επέμβαση ο Μπάρκας! Στο δεκάλεπτο η Ένωση κυκλοφορεί υπέροχα την μπάλα και ανεβάζει από δεξιά τον Μπακάκη, αλλά ο Πόνσε που γίνεται αποδέκτης δεν μπορεί να εκτελέσει σωστά απέναντι από τον Νόιερ. Κι ενώ όλα δείχνουν πως η Μπάγερν έχει “βραχυκυκλώσει” μη μπορώντας να βρει λύσεις απέναντι στο 3-5-2 της ΑΕΚ, έρχεται η στημένη μπάλα του 31’ και το κράτημα του Τσόσιτς στον Λεβαντόφσκι, με τον Σλοβένο Γιουγκ να συμβουλεύεται και τον βοηθό του, δείχνοντας με καθυστέρηση την άσπρη βούλα εξαντλώντας την αυστηρότητα του και σηκώνοντας έντονες διαμαρτυρίες. Ο Λεβαντόφσκι από τα 11 μέτρα ήταν εύστοχος και το 1-0 γεγονός. Η ΑΕΚ καταφέρνει παρά το γκολ της Μπάγερν να σταθεί στα πόδια της, να μην χάσει την συγκέντρωση της και να μείνει πιστή στο πλάνο της. Στο 35’ μάλιστα θα μπορούσε να κερδίσει φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για ξεκάθαρο κράτημα πάνω στον Πόνσε αλλά ο Γιουγκ λέει παίζετε, ενώ και στο 45’ ο Σλοβένος σηκώνει έντονες διαμαρτυρίες όταν ανακαλύπτει φάουλ του Σιμόες και τελειώνει μια στημένη μπάλα του Μάνταλου…

Με το ίδιο σκεπτικό και την ίδια τακτική προσήλωση μπήκε (και) στην επανάληψη η ΑΕΚ, αντιμετωπίζοντας μια Μπάγερν με μεγαλύτερη διάθεση απ’ αυτή του πρώτου μέρους και πρόθεση προφανώς να βρει ένα δεύτερο γκολ. Η πίεση των Βαυαρών ψηλά δημιουργεί προβλήματα και μάλιστα σε δύο περιπτώσεις η άμυνα της Ένωσης κινδυνεύει σοβαρά! Μια στο 55’ με το πλασέ του Γκορέτσκα κι άλλη μια στο 61’ με το τετ-α-τετ με τον Λεβαντόφσκι, όπου ο Μπάρκας με μεγάλες επεμβάσεις κρατά το 1-0. Μετά την μια ώρα αγώνα η ΑΕΚ προσπαθεί να ανεβάσει πιο ψηλά τις γραμμές της, ρισκάρει και στο 66’ έχει ένα επικίνδυνο ανέβασμα του Χουλτ από αριστερά, ενώ στο 67’ έρχεται η πρώτη κίνηση από τον Ουζουνιδη που βάζει τον Μοράν αντί του Άλεφ για να φρεσκάρει την μεσαία του γραμμή. Δυστυχώς, τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ πληρώνει ένα διπλό λάθος και δέχεται ένα φτηνό γκολ από στημένη μπάλα για το 2-0. Αρχικά ο Μπακάκης δεν τελειώνει την φάση μη μπορώντας να απομακρύνει καλάενώ εν συνεχεία ο Τσόσιτς χάνει τον Λεβαντόφσκι και αυτός με κεφαλιά σκοράρει σε κενή εστία. Σε εκείνο το διάστημα η Ένωση δείχνει να μένει από δυνάμεις, δεχόμενη πίεση από την Μπάγερν που έχει και δοκάρι στο 77’ σε μια… απίθανη φάση διαρκείας από κεφαλιά του Μπακάκη, ενώ στο 79’ ο Ουζουνίδης ολοκληρώνει τις αλλαγές του με την είσοδο των Μπογέ – Γκάλο αντί των Μάνταλου – Γαλανόπουλου. Το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο και όσο οδεύει προς το 90’ σβήνει και το 2-0 υπέρ της Μπάγερν είναι τελικό σκορ, με την ΑΕΚ να φεύγει με ψηλά το κεφάλι από το Allianz Arena…

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Χούμελς, Μπόατενγκ, Κίμιχ, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Γκορέτσκα, Μίλερ, Ριμπερί (84’ Ραφίνια), Γκνάμπρι (87’ Σάντσες), Λεβαντόφσκι.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Χουλτ, Γαλανόπουλος (79’ Γκάλο), Σιμόες, Άλεφ (67’ Μοράν), Μάνταλος (79’ Μπογέ), Πόνσε.