listen live button red Sports1TV chat icon  Login

Σπουδαίο διπλό η Ντόρτμουντ (VIDEO)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, 1-0, παραμένει σταθερά στην κορυφή, στο +4 από τη Μπάγερν, και δείχνει πως φέτος είναι αποφασισμένη για τον τίτλο- Επιστροφή στις νίκες για Σάλκε, η Χόφενχαϊμ προσγείωσε ανώμαλα τη Λεβερκούζεν

BUNDESLIGA- 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: VOLKSWAGEN ARENA

Η Ντόρτμουντ είναι εδώ αποφασισμένη να βάλει τέλος στην ηγεμονία της Μπάγερν Μονάχου και το "φωνάζει" κάθε αγωνιστική, με την ομάδα του Φαβρ να περνάει νικηφόρα και από την έδρα της Βόλφσμπουργκ, επικρατώντας 1-0. Πλέον, η πρωτοπόρος έχει διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη μεγάλη της αντίπαλο, μια εβδομάδα πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι.

Πρώτη καλή στιγμή ανήκει στη Βόλφσμπουργκ με τον Μπρέκαλο να σουτάρει στο 10' και τον Μπούρκι να μπλοκάρει εύκολα. Η Ντόρτμουντ μέχρι το 25λεπτο δεν είχε πλησιάσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία και τη πρώτη φορά που το έκανε έφτασε στο γκολ. Στο 27' ο Σάντσο από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα, ο Ντιλέινι με το κεφάλι βρήκε τον Μάρκο Ρόις και αυτός, καλυπτόμενος, με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 40' η Βόλφσμπουργκ επιχείρησε να απειλήσει, χωρίς αποτέλεσμα, με τον Μπρέκαλο και στο 51' σουτ του Ντιλέινι έφυγε ψηλά άουτ. Στο 58' ο Άρνολντ επιχείρησε μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Μπούρκι με τη Βόλφσμπουργκ να πιέζει για την ισοφάριση. Στο 72ο λεπτό εκτυλίχθηκε φάση διαρκείας στα καρέ της Ντόρτμουντ, με τον Στέφεν να σουτάρει, τον Μπούρκι να κάνει διπλή επέμβαση και να κρατάει το μηδέν. Στο 79ο λεπτό η Ντόρτμουντ είχε την ευκαιρία να "καθαρίσει" το ματς, αλλά ο Μπρουν Λάρσεν πλάσαρε, από πλεονεκτική θέση, άστοχα. Το μακρινό σουτ του Γκέρχαρντ, δεν απείλησε τον Μπούρκι, στο 80' ήταν η τελευταία καλή στιγμή της Βόλφσμπουργκ, με τη Ντόρτμουντ να παίρνει σπουδαίο διπλό, να αυξάνει την απόσταση από τη Μπάγερν Μονάχου και να πηγαίνει με άριστη ψυχολογία στο ντέρμπι της ερχόμενης εβδομάδας, αλλά και στο μεσοβδόμαδο ματς με την Ατλέτικο στη Μαδρίτη.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Γουίλιαμ, Τίσεραντ, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Ρετσμπετσάι (69' Στέφεν), Άρνολντ, Γκέρχαρντ (81' Μάλι), Γκίντσεκ, Μπρέκαλο (81' Γεμπόα), Βέγκχορστ

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Χακίμι, Ακανζί, Ζαγκαντού, Γκερέιρο, Βίτσελ, Ντιλέινι, Σάντσο (78' Πούλισιτς), Ρόις, Μπρουν Λάρσεν (90' Τοπράκ), Αλκάθερ (78' Φίλιπ)

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ-ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ 1-4

ΓΗΠΕΔΟ: BAY ARENA

Τρίτη σερί νίκη για τη Χόφενχαϊμ, η οποία έκανε πάρτι στο Λεβερκούζεν, με το επιβλητικό 4-1, προσγειώνοντας ανώμαλα τη Μπάγερ, που προερχόταν από το 6-2 της Βρέμης μια εβδομάδα πριν, αλλά και το 5-0 επί της Γκλάντμπαχ για το Κύπελλο.

Ο Ρις Νέλσον έχει δοθεί στη Χόφενχαϊμ δανεικός από την Άρσεναλ και σε έξι συμμετοχές στη Bundesliga έχει καταφέρει να ξεχωρίσει, σκοράροντας πέντε φορές. Ο Άγγλος σκόραρε και σήμερα, αλλά προηγουμένως η Λεβερκούζεν είχε φτάσει κοντά στο γκολ στο 3' με κεφαλιά του Λαρς Μπέντερ. Στο 19' ο Νέλσον με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τη Χόφενχαϊμ, κόντρα στη ροή του ματς, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο ημίωρο, χάρη στο έβδομο γκολ, στη σεζόν, του Μπελαραμπί, που αξιοποίησε ασίστ του Βάιζερ. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε παραπάνω από τέσσερα λεπτά, αφού στο 34', με κεφαλιά του Ζοέλιντον, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα, 1-2. Η Χόφενχαϊμ ευτύχησε να βάλει και τρίτο γκολ στο 49', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκρίφο. Η Λεβερκούζεν έψαξε το γκολ για να ξαναμπεί στο ματς, είχε ευκαιρίες, με σπουδαιότερη αυτή του 72ου λεπτού όταν ο Φόλαντ νικήθηκε από τον Μπάουμαν. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ζοέλιντον διαμόρφωσε το τελικό 1-4, υπογράφοντας τη τρίτη εκτός έδρας νίκη της Χόφενχαϊμ στο φετινό πρωτάθλημα.
Με το τρίποντο αυτό, η Χόφενχαϊμ είναι ένα βαθμό μακριά από τη πρώτη τετράδα, με τη Λεβερκούζεν να παραμένει χαμηλά.

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Τα, Σ. Μπέντερ (46' Μπαουμγκάρτλινγκερ), Γεντβάι, Βάιζερ, Λ. Μπέντερ, Ουέντελ, Χάβερτς, Μπελαραμπί (39' Μπέιλι), Μπραντ (67' Παουλίνιο), Φόλαντ

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Άνταμς, Φογκτ (59' Μπίτσακσιτς), Ακπογκούμα, Καντεράμπεκ, Νορντβάιτ, Γκρίλιτς, Σουλτζ, Γκρίφο (78' Μπίτενκουρτ), Νέλσον (64' Μπελφοντίλ), Ζοέλιντον

ΣΑΛΚΕ-ΑΝΟΒΕΡΟ 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: VELTINS ARENA

Σε 50 αναμετρήσεις των δυο ομάδων, στο πρωτάθλημα, δεν υπάρχει 0-0 με την παράδοση να συνεχίζεται και σήμερα με τη Σάλκε να νικάει 3-1 το Ανόβερο και να επιστρέφει στις επιτυχίες, μετά από δύο αγωνιστικές. Όσο για το Ανόβερο, συμπλήρωσε ένα χρόνο χωρίς νίκη μακριά από την έδρα του.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και απείλησαν με τη Σάλκε να δημιουργεί και εκείνη τις ευκαιρίες της, στο πρώτο μέρος, με κύριο εκφραστή τον Ουτ. Ο 27χρονος Γερμανός επιθετικός, καλοκαιρινό μεταγραφικό απόκτημα από τη Χόφενχαϊμ, είδε να του ακυρώνεται ένα γκολ, ως οφσάιντ, να μην του δίνεται ένα πέναλτι, μετά από χρήση του VAR και να χάνει καλή ευκαιρία στο 39'. Στην επανάληψη, συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό, ο Ουτ ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα Τσάουνερ, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Μπενταλέμπ ευστόχησε για το 1-0. Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών και πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο Βέινταντ ισοφάρισε για το Ανόβερο, αλλά ένα λεπτό αργότερα η Σάλκε προηγήθηκε ξανά με τον Εμπολό. Στο 85' ο Ουτ κατάφερε τελικά να βρει στόχο και να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

ΣΑΛΚΕ: Νούμπελ, Σανέ, Σταμπουλί, Νάστασιτς, Καλιτζούρι, Μπενταλέμπ (72' Ρούντι), Σεπφ, Αρίτ (89' ΜακΚένι), Σερντάρ (58' Μπουργκστάλερ), Εμπολό, Ουτ

ΑΝΟΒΕΡΟ: Τσάουνερ, Άντον, Ελέζ, Φελίπε (37' Βίμερ, 65' Βέινταντ) , Κορμπ, Αλμπορνόζ, Ουάλας, Μπεμπού, Χαραγκούτσι, Φόσουμ (73' Μουσλίγια), Γουντ

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: WWK ARENA

Μετά από δέκα αγωνιστικές, Άουγκσμπουργκ και Νυρεμβέργη μετρούν τέσσερις ισοπαλίες, μετά και το 2-2 στη WWK Arena, με την Άουγκσμπουργκ να προηγείται δυο φορές και τη Νυρεμβέργη να ισοφαρίζει ισάριθμες και να φεύγει με βαθμό.
Μόλις στο 11ο λεπτό η Άουγκσμπουργκ άνοιξε το σκορ με τον Φινμπόγκασον να σκοράρει για έκτη φορά σε έξι παιχνίδια, μετά την επιστροφή του από τραυματισμό. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ στο 26ο λεπτό με τον Γκοουβελέου, αλλά ο Ματένια απέκρουσε, με τον γκολκίπερ της Νυρεμβέργης να σταματάει και το σουτ του Μαξ στο 34'. Η Νυρεμβέργη έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 49', χάνοντας διπλή ευκαιρία με Μπέρενς και Μισιτζάν, πριν τελικά τα καταφέρει στο 54ο λεπτό, χάρη σε γκολ του Φουχς που έκανε το 1-1. Πέντε λεπτά μετά, η Άουγκσμπουργκ προηγήθηκε για δεύτερη φορά χάρη σε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μαξ, για το 2-1. Η Νυρεμβέργη έψαχνε ξανά το γκολ της ισοφάρισης, έχασε ευκαιρία με τον Παλάσιος στο 85' και τελικά στο 88' ο Μιουλ με κεφαλιά ισοφάρισε στο τελικό 2-2.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Λουτ, Γκοουβελέου, Κεντίρα, Χιντερέγκερ, Σμιντ, Μαξ, Μπάιερ, Ρίχτερ (71' Χαν), Κου (46' Γκέτσε), Καϊούμπι, Φινμπόγκασον

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ: Ματένια, Μπάουερ, Μαργκρέιτερ, Μιούλ, Λάιμπολντ, Πετράκ, Φουχς (84' Κνολ), Μπέρενς (73' Ρέιν), Μισιτζάν, Κερκ (57' Παλάσιος), Ζρέλακ