listen live button red Sports1TV chat icon  Login

Τεσσάρα η Θέλτα, Λεβάντε για Ευρώπη (VIDEO)

Με χατ τρικ του Ιάγο Άσπας η Θέλτα διέλυσε την Εϊμπάρ με 4-0 ενώ η Λεβάντε πήρε τεράστια νίκη με 2-0 επί της Λεγανές

LA LIGA-10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΘΕΛΤΑ-ΕΪΜΠΑΡ: 4-0

Γήπεδο: Μπαλαΐδος

Πάρτι της Θέλτα και του Ιάγο Άσπας στο «Μπαλαΐδος», με την ομάδα της Γαλικίας να συντρίβει την Εϊμπάρ με 4-0.

Η Θέλτα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τους Μορ και Μπουφάλ στο 1’ και στο 4’ και στο 5ο λεπτό ο Άσπας με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής, κρέμασε τον Ριέσγο κι άνοιξε το σκορ. Στο 15ο λεπτό ο Άλβαρεθ νίκησες τον Ενρίχ σε μοναδικό τετ α τετ, ενώ στο 25’ ο κίπερ της Θέλτα είπε όχι και σε δυνατό σουτ του Ντιόπ. Και στο 36’ ο Άσπας έφυγε στην κόντρα και με φοβερή λόμπα από 30 μέτρα, κρέμασε ξανά τον Ριέσγο για το 2-0. Στο 39’ το σουτ του Κίκε έξυσε το δοκάρι της Θέλτα ενώ στο 47’ oίδιος παίκτης έχασε νέα ευκαιρία.

Στο 54’ ο Άλβαρεθ είπε όχι σε μακρινό σουτ του Ζορδάν και στο 56’ μετά από όμορφη κόντρα, ο Μπράις Μέντεθ με κοντινό πλασέ έκανε το 3-0. Στο 72’ το πλασέ του Ορεγιάαν έφυγε έξω και στο 79’ έσωσε μετά από σουτ του Πένια. Λαι τελικά στο 82’ ο Άσπας με όμορφο πλασέ από κοντά έραψε το 4-0.

ΘΕΛΤΑ: Σέρχιο Άλβαρεθ, Ρονκάλια, Καμπράλ, Χουνκά, Μάγιο, Μπουφάλ (81’ Σίστο), Λομπότκα, Μπράις Μέντεθ, Άσπας (85’ Έκερτ), Μπελτράν, Μορ (73’ Γιοκουσλού)

ΕΪΜΠΑΡ: Ριέσγο, Αρμπίγια, Ντιόπ, Κότε (68’ Κουκουρέγια), Μπιγάς (68’ Άλβαρεθ), Πένια, Ορεγιάνα, Ντε Μπλάσις, Ζορδάν, Κίκε, Ενρίχ (58’ Τσαρλς)

Στο 0-0 έμειναν οι δύο ομάδες και συνεχίζουν να προβληματίζουν

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 0-0

Γήπεδο: Σαν Μαμές

Στο 0-0 κόλλησαν Μπιλμπάο και Βαλένθια και βγήκα αμφότερες χαμένες καθώς βρίσκονται στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 1ο μόλις λεπτό ο Νέτο είπε όχι σε σουτ του Κάπα, ενώ στο 17’ ο Μπατσουαγί βρέθηκε μόνος με τον Ερερίν αλλά δεν πλάσαρε ούτε έδωσε στον Ροδρίγο, σπαταλώντας μια σπουδαία ευκαιρία για τη Βαλένθια. Στο 25’ το σουτ του Κοντογκμπιά πέρασε λίγο έξω, όπως και η κεφαλιά του Ρίκο στο 56’.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αντούριθ έχασε κι άλλη ευκαιρία για τους Βάσκους ενώ στο 62’ ο Γεράι πρόλαβε σωτήρια τον Σολέρ. Στο 77ο λεπτό η Βαλένθια βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ ενώ στο 81’ το σουτ του Ουίλιαμς πέρασε λίγο έξω. Στο 90+3’ οι Βάσκοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς αλλά ο Νέτο έσωσε δύσκολα μετά από σουτ του Μαρτίνεθ.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ερερίν, Γιούρι, Μαρτίνεθ, Κάπα, Γεράι, Σουσαέτα (89’ Ουνάι Λόπεθ), Ραούλ Γκαρσία, Σαν Χοσέ, Ντάνι Γκαρσία, Ρίκο (79’ Μουνιαΐν), Αντούριθ (69’ Ουίλιαμς)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Γκαράι, Γκάμπριελ, Γκαγιά, Βέθο, Παρέχο, Κοκλέν, Κοντογκμπιά, Σολέρ (70’ Βας), Ροδρίγο, Μπατσουαγί (46’ Γκαμεϊρό)

ΛΕΒΑΝΤΕ-ΛΕΓΑΝΕΣ: 2-0

Γήπεδο: Θιουδάδ ντε Βαλένθια

Τεράστια νίκη με 2-0 πέτυχε η Λεβάντε επί της Εϊμπάρ και βλέπει Ευρώπη.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο διάστημα αλλά στο 14ο λεπτό ο Καμπάνια έκλεψε στο κέντρο, έκανε όμορφη κούρσα και την κατάλληλη στιγμή άφησε στον Ροζέρ Μαρτί που με σουτ από το πέναλτι έγραψε το 1-0. Στο 16ο λεπτό ο Όιερ είπε όχι σε σουτ του Καρίγιο, ενώ στο 29΄το σουτ του Ζέισον πέρασε μόλις άουτ. Στο 33’ ο Σίλβα έκανε το σουτ με την μπάλα να αλλάζει πορεία σε αμυντικό της Λεβάντε και τον Όιερ να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση, ενώ στο 43’ ο Ρέσιο από ιδανικό σημείο, πλάσαρε άστοχα.

Στο 51’ και στο 60’ ο Ροσίνα και ο Ρέσιο έχασαν σημαντικές ευκαιρίες ενώ στο 78’ ο Εν Νεσρί αστόχησε εξ επαφής σε κόντρα της Λεγανές και στο 80’ ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι. Ωστόσο στο 90ο λεπτό ο Ροσίνα με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-0.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Όιερ, Πόστιγο, Καμπάσο (30’ Τσέμα), Τόνιο, Ρομπέρ, Ροσίνα, Καμπάνια, Μοράλες, Μπάρντι, Ροζέρ Μαρτί (64’ Μπόατενγκ), Ζέισον (88’ Πέδρο Λόπεθ)

ΛΕΓΑΝΕΣ: Κουεγιάρ, Σιόβας, Ομερουό, Ταρίν (76’ Ελ Ζαρ), Χουανφράν (69’ Ρολάν), Σίλβα, Πέρεθ, Ρέσιο, Καρίγιο, Όσκαρ Ροντρίγκεθ, Μερίνο (61’ Εν Νεσιρί)