Η Λίβερπουλ επικράτησε με 4-1 της Κάρντιφ και φουλάρει για τον τίτλο

PREMIERLEAGUE-10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-ΚΑΡΝΤΙΦ ΣΙΤΙ: 4-1

Γήπεδο: Άνφιλντ

Η Λίβερπουλ έκανε το καθήκον της, κέρδισε με 4-1 την Κάρντιφ μέσα στο «Άνφιλντ» και συνεχίζει ακάθεκτη για τον τίτλο.

Η Λίβερπουλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, πίεσε την Κάρντιφ και στο 10ο λεπτό ήρθε το γκολ. Ο Μανέ έκανε το γύρισμα στα σώματα, η Λαλάνα σούταρε κι αυτός σε αμυντικό της Κάρντιφ αλλά ο Σαλάχ από πλάγια αριστερά πλάσαρε για το 1-0. Στο 14’ μετά από γέμισμα του Σαλάχ ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Έθεριτζ, o οποίος στο 15’ βγήκε και πρόλαβε σωτήρια τον Σαλάχ. Από εκεί και πέρα οι «κόκκινοι» είχαν μεν τον απόλυτο έλεγχο αλλά ήταν αρκετά φλύαροι και απείλησαν ουσιαστικά μόνο στο 45+1’, όταν μετά από σέντρα του Μορένο, ο Λαλάνα πήρε την κεφαλιά και ο Μόρισον έσωσε στη γραμμή.

Η νωθρότητα της Λίβερπουλ συνεχίστηκε στην επανάληψη και στο 52’ η ομάδα του Κλοπ σώθηκε από τη σημαία του βοηθού που ακύρωσε σωστά το γκολ της Κάρντιφ, αλλά στο 66’ η Λίβερπουλ έφτασε στο 2-0 από το πουθενά. Ο Μανέ έκανε τις προσποιήσεις στην περιοχή, γύρισε όμορφα και με σουτ έγραψε το 2-0.

Από το πουθενά όμως σκόραρε και η Κάρντιφ στο 77’. Ο Χόιλετ σέντραρε από δεξιά και ο Πάτερσον με κοντινή προβολή έκανε το 2-1. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχτηκε η Λίβερπουλ στην έδρα της για την Πρέμιερ Λιγκ, από τον περασμένο Φλεβάρη!

Στο 69’ ο Έθεριτζ είπε όχι σε σουτ του Άρνολντ, ενώ στο 84’ ο Σακιρί έκανε όμορφη κίνηση στην περιοχή και με αριστερό πλασέ έγραψε το 3-1. Και μάλιστα στο 87’ ο Σαλάχ πέρασε κάθετα στον Μανέ που με ιδανικό πλασέ έκανε το 4-1.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Μορένο, Άρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Λαλάνα (61’ Σακιρί), Φαμπίνιο, Μανέ, Φιρμίνο (71’ Μίλνερ), Σαλάχ

ΚΑΡΝΤΙΦ: Έθεριτζ, Μπένετ, Μπαμπά, Μόρισον, Μανγκά, Μέρφι (74’ Χάρις), Πάτερσον, Γκούναρσον (72’ Νταμούρ), Καμαράσα, Χόιλετ, Ριντ (84’ Ζαχόρ)

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ-ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: 3-0

Γήπεδο: Vicarage Road

Σταθερά σε ευρωπαϊκή τροχιά η Γουότφορντ που κέρδισε με 3-0 τη Χάντερσφιλντ και την άφησε να «χαροπαλεύει».

Στο 4ο λεπτό Φόστερ πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Μούι ενώ στο 7’ ο Πρίτσκαρντ από οντά πλάσαρε άουτ. Όμως στο 10’ η Γουότφορντ βρήκε δίχτυα. Ο Περέιρα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με σουτ κάτω από τα πόδια του Λεσλ, έκανε το 1-0. Και μάλιστα στο 19’, ο Ντεουλοφέου από δεξιά πέρασε σαν σταματημένους τους Λεβ και Χογκ και με σουτ έγραψε το 2-0. Δύο λεπτά μετά, η Χάντερσφιλντ άγγιξε το γκολ, καθώς το σουτ του Λεβ βρήκε στο δοκάρι του Φόστερ, που βρήκε και λίγο την μπάλα, ενώ στο 24’ το σουτ του Ντεουλοφέου πέρασε ξυστά από τα γκολπόστ του Λεσλ. Στο 37’ ο Φόστερ κατέβασε ξανά τα ρολά μετά από σουτάρα του Μπίλινγκ και στο 40’ ο Ζανκά γύρισε λανθασμένα στον Λεσλ, ο Σαξές πίεσε αι ο Δανός κίπερ έσωσε στη γραμμή.

Στο 50’ ο Ντεουλοφέου βγήκε μόνος με τον Λεσλ αλλά έχασε απίθανη ευκαιρία, ενώ στο 58’ ο Περέιρα πάτησε όμορφα στον Χιουζ αλλά εκείνος μόνος με το τέρμα αστόχησε. Και στο 80’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Καπού, ο Σαξές με σουτ στην κίνηση έγραψε το 3-0. Στο 90+2’ ο Λεσλ είπε όχι σε σουτ του Περέιρα.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Φόστερ, Φεμένια, Μαριάπα, Κάτσκαρτ (84΄Καμπασελέ), Μαζίνα, Ντουκουρέ, Καπού, Χιουζ, Ντεουλοφέου (64’ Σέμα), Περέιρα, Σαξές (82’ Γκρέι)

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Λεσλ, Σίντλερ, Ζανκά, Λεβ, Μπενζά (63’ Σόμπι), Μούι, Χογκ, Μπίλινγκ (77’ Μπακουνά), Ντουρμ, Πρίτσκαρντ, Ντεπουάτρ (63’ Μουνιέ)

ΦΟΥΛΑΜ-ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: 0-3

Γήπεδο: Κρέιβεντ Κότατζ

Μεγάλο διπλό με 3-0 πέτυχε η Μπόρνμουθ μέσα στην έδρα της Φούλαμ και βλέπει Ευρώπη για τα καλά.

Η Μπόρνμουθ άνοιξε νωρίς το σκορ, καθώς κέρδισε πέναλτι στο 13’ και ο Γουίλσον από την άσπρη βούλα έκανε το 0-1. Στο 22ο λεπτό ο Σίρλε έπιασε όμορφο σουτ από μακριά, αλλά ο Μπέγκοβιτς έδιωξε.

Η Μπόρνμουθ ήλεγξε τον ρυθμό στην επανάληψη και στο 71ο λεπτό, ο Φρέιζερ έβγαλε για τον Μπρουκς που πλάσαρε τον Ρίκο κάτω από τα πόδια κι έκανε το 0-2. Μάλιστα στο 73’ η Φούλαμ έμεινε και με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του ΜακΝτόναλντ με 2η κίτρινη κι έτσι στο 85’ ο Γουίλσον με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-3.

ΦΟΥΛΑΜ: Ρίκο, Λε Μαρσάντ (59’ Κέρνεϊ), Φοσού Μενσά, Ριμ, Οντόι, Σερί (79’ Ανγκισά), ΜακΝτόναλντ, Σίρλε, Σεσενιόν, Μίτροβιτς, Καμαρά.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπέγκοβιτς, Φράνσις, Σ.Κουκ, Ακέ, Σμιθ, Λέρμα, Λ.Κουκ (79’ Γκόσλινγκ), Ντάνιελς, Φρέιζερ (89’ Ντεφό), Μπρουκς (86’ Στάνισλας), Γουίλσον

ΜΠΡΑΪΤΟΝ-ΓΟΥΛΒΣ: 1-0

Γήπεδο: Amex Stadium

Σημαντικό τρίποντο πήρε η Μπράιτον, που κέρδισε με 1-0 τη Γουλβς.

Στο 11ο λεπτό η κεφαλιά του Ντάφι πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 16’ ο Ντόχερτι αστόχησε από πολύ κοντά και στο 18’ το σουτ του Χιμένες έφυγε αρκετά άουτ. Στο 24ο λεπτό ο Τραορέ έπιασε συρτό σουτ αλλά ο Ράιαν του είπε όχι, ενώ στο 31’ το πλασέ τοθ Μαρτς πέρασε λίγο έξω και στο 34’ ο Ντόχερτι άλλαξε όμορφα με τον Χιμένες αλλά αστόχησε από κοντά. Στο 43ο λεπτό ο Τζαχανμπάκς δοκίμασε από μακριά το πόδι του αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Η Μπράιτον μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό, ο Μπρούνο έβγαλε όμορφη σέντρα και ο Μάρεϊ από κοντά έκανε το 1-0. Στο 51’ οι «λύκοι» άγγιξαν την ισοφάριση αλλά το σουτ του Χιμένες πέρασε λίγο έξω, όπως κι εκείνο του Μουτίνιο στο 65’ και τέσσερα λεπτά μετά, ο Ντόχερτι με κεφαλιά έχασε νέα ευκαιρία για τη Γουλβς, ενώ στο 76 και στο 77’ ο Ράιαν έσωσε μετά από προσπάθειες των Ντόχερτι και Νέβες. Στο 90ο λεπτό ο Ράιαν έσωσε εκ νέου την Μπράιτον καθώς είπε όχι σε όμορφο σουτ του Νέβες, όπως έκανε και στο 90+3’ μετά από νέο σουτ του Καβαλέιρο.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Μπρούνο, Ντάφι, Ντανκ, Μπονγκ, Καγιάλ, Μαρτς (71’ Μπισουμά), Στίβενς, Τζαχανμπάκς, Ιθκιέρδο (81’ Νοκέρ), Μάρεϊ

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Ντόχερτι, Μπένετ, Μπολί, Κόαντι, Γιόνι (85’ Μπονατίνι), Νέβες, Μουτίνιο, Τραορέ (60’ Καβαλέιρο), Χιμένες (60’ Ζότα), Κόστα

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: 0-0

Γήπεδο: Σεντ Μέρις

Στο 0-0 κόλλησαν Σαουθάμπτον και Νιούκαστλ και βγήκαν αμφότερες χαμένες, με την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ μάλιστα να παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Ντουμπράβκα σταμάτησε εντυπωσιακά τον Όστιν, ενώ στο 7’ μετά από διώξιμο του Λάσκελς, ο Όστιν έπιασε νέο σουτ αλλά ο Ντουμπράβκα ήτα και πάλι εκεί για να σώσε τη Νιούκαστλ. Στο 21’ και στο 24 τα σουτ των Ρέντμοντ και Μούτο πέρασαν λίγο έξω, ενώ στο 30’ ο Σέντρικ έκοψε σωτήρια προ του Πέρεθ. Στο 41’ ο Λεμινά με πλασέ σημάδεψε το δοκάρι της Νιούκαστλ και στο επόμενο λεπτό οι «Άγιοι» έχασαν ακόμη μια ευκαιρία σε κεφαλιά του Όστιν που πέρασε λίγο έξω. Στο 45+2’ ο Ελιουνούσι κατέβασε όμορφα αλλά το σουτ του πέρασε λίγο έξω και στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Στίβενς δυσκόλεψε αρκετά τον Ντουμπράβκα που έσωσε όμως.

Στο 50’ ο Όστιν έχασε ακόμη μια ευκαιρία από κοντά και στο 53’ το πλασέ του Σέλβεϊ πέρασε λίγο έξω ενώ στο 56’ ακυρώθηκε γκολ του Όστιν για επιθετικό φάουλ στον Ντουμπράβκα. Στο 58’ ο Σλοβάκος κίπερ της Νιούκαστλ έσωσε ξανά μετά από σουτ του Ρέντμοντ και στο 65’ το σουτ του Ελιουνούσι πέρασε λίγο άουτ ενώ στο 66’ ο Φερνάντες έκοψε σωτήρια τον Ρέντμοντ. Στο 83ο λεπτό ο Λεμινά από καλή θέση, πλάσαρε άστοχα.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι Σέντρικ, Μπέρτραντ, Στίβενς, Χουντ, Ρομέου (78’ Γουόρντ Πρόους), Λεμινά, Ελιουνούσι (78’ Λονγκ), Ρέντμοντ, Ινγκς, Όστιν (64’ Γκαμπιαντίνι)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Λάσκελς, Ντάμετ, Φερνάντες, Γέντλιν, Σέλβεϊ, Ντιαμέ (76’ Κι), Κένεντι, Πέρεθ (69’ Ροντόν), Ρίτσι, Μούτο (81’ Ατσού)