listen live button red Sports1TV chat icon  Login

Πλησιάζει κορυφή η Μπάγερν (VIDEO)

Στην έδρα της Μάιντς, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 2-1 και εκμεταλλεύτηκε τη γκέλα της Ντόρτμουντ στο 90', 2-2 με Χέρτα

BUNDESLIGA- 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΪΝΤΣ-ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 1-2

ΓΗΠΕΔΟ: OPEL PARK ARENA

Με τον Ματς Χούμελς να τραυματίζεται στην προθέρμανση και τον Λέον Γκορέτσκα να γίνεται αναγκαστική αλλαγή, η Μπάγερν Μονάχου βρήκε τον τρόπο να πάρει το τρίποντο, 2-1 στην έδρα της Μάιντς, και να μειώσει την απόστασή της από την κορυφή.

Στα πρώτα 25 λεπτά πολύ λίγα πράγματα από τις δυο ομάδες, με την Μπάγερν να έχει την μπάλα στα πόδια της και τη Μάιντς να την περιμένει. Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση καταγράφηκε στο 27ο λεπτό με τον Κίμιχ να σουτάρει και την μπάλα να χτυπάει δυο φορές στο δοκάρι, ενώ ακολούθησε άστοχο σουτ του Λεβαντόφσκι. Οι πρωταθλητές ανέβασαν στροφές και στο 31ο λεπτό ο Τιάγκο Αλκάνταρα σκόραρε, αλλά ο διαιτητής Όσμερς έκανε χρήση του VAR και είδε πως πριν ο Ισπανός σουτάρει, ο Λεβαντόφσκι είχε κάνει φάουλ και έτσι το γκολ ακυρώθηκε. Στο 34ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Μάιντς απέκρουσε σέντρα-σουτ του Μίλερ και στο 39' ήρθε το γκολ για την Μπάγερν με τρεις μπαλιές. Ο Αλάμπα με μακρινή πάσα βρήκε τον Κίμιχ στα δεξιά, εκείνος σέντραρε και ο Λέον Γκορέτσκα, με σουτ στην κίνηση, σκόραρε για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Γερμανός στράικερ έκανε ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Η Μάιντς στην πρώτη της καλή στιγμή στο ματς ισοφάρισε στο 48ο λεπτό. Ο ξεμαρκάριστος Μπροσίνσκι έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Μποέτιους πετάχτηκε μπροστά από τον Κίμιχ και πλάσαρε για το 1-1. Το γκολ της Μάιντς "πάγωσε" τη Μπάγερν, όπως και ο τραυματισμός του Γκορέτσκα, με τους πρωταθλητές να μην κάνουν τελική μέχρι τη φάση του 1-2. Στο 62ο λεπτό ο Ρενάτο Σάντσες έδωσε δεξιά στον Λεβαντόφσκι, εκείνος γύρισε και ο Τιάγκο με προβολή έκανε το 1-2. Στο 78ο λεπτό οι παίκτες της Μπάγερν σημάδεψαν για δεύτερη φορά το δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Μαρτίνεθ. Στο 79' νέα καλή στιγμή για την Μπάγερν με τον στόπερ Σούλε να κάνει τρομερή κούρσα, να βγαίνει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα και να νικιέται. Το 1-2 δεν άλλαξε και πλέον η Μπάγερν Μονάχου απέχει δυο βαθμούς από την κορυφή.

ΜΑΪΝΤΣ: Μίλερ, Μπροζίνσκι, Μπελ, Νιακατέ, Μάρτιν, Γκμπαμέν, Κούντε (68' Κουάισον), Λάτζα (84' Μαξίμ), Οζτουνάλι, Ματετά (68' Ούτζα), Μποέτιους

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Κίμιχ, Σούλε, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Τιάγκο, Γκορέτσκα (55' Σάντσες), Μίλερ (84' Ραφίνια), Γκναμπρί (57' Ριμπερί), Λεβαντόφσκι

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: SIGNAL IDUNA PARK

Ανώμαλη προσγείωση για την Μπορούσια Ντόρτμουντ, λίγες μέρες μετά το επιβλητικό 4-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης. Η ομάδα του Φαβρ προηγήθηκε 2-1 της Χέρτα, αλλά η ομάδα του Βερολίνου πήρε τον βαθμό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι πρώτες καλές στιγμές ανήκαν στη Ντόρτμουντ με Χακίμι (3') και Σάντσο (4'), με τη Χέρτα να απειλεί για πρώτη φορά στο 10ο λεπτό με τον Σταρκ, απέκρουσε ο Μπούρκι. Λίγο αργότερα γκολ του Σάντσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά στο 17' ο Άγγλος επιθετικός άνοιξε το σκορ, αξιοποιώντας ασίστ του Μάρκο Ρόις, πλασάροντας στο δεύτερο δοκάρι. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, οι παίκτες της Χέρτα εκμεταλλεύτηκαν λάθος του Νταχούντ, ο Μίτελστεντ βρήκε τον Καλού, με εξαιρετική πάσα και εκείνος στόπαρε με το στήθος και εκτέλεσε για το 1-1. Το γκολ έδωσε στους φιλοξενούμενους ώθηση να μπουν δυνατά στο δεύτερο μέρος και να χάσουν δυο καλές ευκαιρίες με Καλού (47') και Νταριντά (50'). Ο Χακίμι απείλησε στο 58' για τη Ντόρτμουντ και τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι πήραν πάλι το προβάδισμα. Ωραίος συνδυασμός των παικτών της Ντόρτμουντ με τον Χακίμι να θέλει να βρει τον Ρόις, εκείνος αφήνει τη μπάλα να περάσιε κάτω από τα πόδια του και πριν εκείνη καταλήξει στα δίχτυα ο Σάντσο τη σκοράρει για το 2-1. Στο 76' ο Γκερέιρο και στο 86' ο Μπρουν Λάρσεν δεν κατάφεραν να "καθαρίσουν" το ματς για τη Ντόρτμουντ και στις καθυστερήσεις ο Ζακαντού ανέτρεψε τον Ζέλκε, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Καλού ευστόχησε για το 2-2, με τη Χέρτα να βάζει τέλος στο σερί επτά συνεχόμενων νικών της Ντόρτμουντ.

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πίστσεκ (90'+2 Τοπράκ), Ντιαλό, Ζαγκαντού, Χακίμι, Βίτσελ, Νταχούντ, Σάντσο (72' Πούλισιτς), Ρόις, Γκερέιρο (80' Μπρουν Λάρσεν), Γκέτσε

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γιάρσταϊν, Σταρκ, Ρέκικ, Λουστενμπέργκερ, Λαζάρο, Μάιερ, Σκιέλμπρεντ (46' Νταριντά), Μίτελστεντ, Καλού, Ντούντα (72' Ντιλροσούν), Ιμπίσεβιτς (57' Ζέλκε)