Σκορπά τον τρόμο η Σίτι! (VIDEO)

Οι «πολίτες» διέσυραν με 6-0 την Τσέλσι κι έστειλαν μηνύματα και προς… Λίβερπουλ μεριά

PREMIER LEAGUE-26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ-ΤΣΕΛΣΙ: 6-0

Γήπεδο: Etihad

Το πάρτι τη χρονιάς έστησε η Σίτι κόντρα στην Τσέλσι, την οποία διέσυρε με 6-0 κι έπιασε τη Λίβερπουλ ξανά στην κορυφή (με ένα ματς παραπάνω). Οι «πολίτες» με τον Κουν Αγουέρο μπροστάρη, ήταν καταιγιστικοί, μετέτρεψαν το ντέρμπι σε παράσταση για ένα ρόλο κι έστειλαν μήνυμα με πολλαπλούς αποδέκτες… Ιστορικό χατ τρικ για τον Κουν Αγουέρο, ισόβαθμη με την Άρσεναλ στην 4η θέση, η Τσέλσι.

Το ξεκίνημα για τη Σίτι ήτα ιδανικό καθώς μόλις στο 4ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε έβγαλε πανέμορφα δεξιά στον Μπερνάρντο Σίλβα, εκείνος έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Στέρλινγκ με πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0.

Οι «πολίτες» θα μπορούσαν να είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 8’ αλλά ο Αγουέρο έχασε την ευκαιρία της χρονιάς. Ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε την κίνηση στην περιοχή και από αριστερά έκανε το γύρισμα με τον Αγουέρο να πλασάρει σε κενή εστία από το μισό μέτρα και να αστοχεί. Κι όμως στο 13’ ο Αργεντινός με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0.

Και πριν προλάβουν να συνέλθουν οι παίκτες του Σάρι, στο 19ο λεπτό ο Μπάρκλεϊ έκανε τραγικό λάθος, γύρισε με το κεφάλι την μπάλα προς τον Κέπα, ο Αγουέρο μπήκε στη φάση και από κοντά πλάσαρε για το 3-0. Οι «πολίτες» δεν πάτησαν φρένο και στο 29ο λεπτό ο Ρίντιγκερ έκοψε τον Αγουέρο μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Γκιντογκάν που με όμορφο πλασέ από το ημικύκλιο έκανε το 4-0.

Η Τσέλσι θα μπορούσε να είχε μειώσει στο 28’, καθώς ο Ιγκουαΐν έβγαλε όμορφα στον Πέδρο αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Έντερσον σε μοναδικό τετ α τετ και στο 29’ ο Πέδρο έπιασε νέο σουτ έξω από την περιοχή αλλά και πάλι ο Έντερσον μπλόκαρε. Στο 38’ ο Ιγκουαΐν έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Έντερσον πετάχτηκε κι έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 51ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από αριστερά και ο Αγουέρο με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι του Κέπα, ενώ στο 54’ ο Αθπιλικουέτα έκανε καθαρό πέναλτι στον Στέρλινγκ, ο ρέφερι το έδωσε και ο Αγουέρο πέτυχε το 5-0 από την άσπρη βούλα. Έτσι ο Αργεντινός έφτασε τα 11 χατ τρικ στην Αγγλία, όσα και ο Άλαν Σίρερ ενώ έγινε και ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Σίτι στο πρωτάθλημα.

Στο 59’ ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε το φάουλ και ο Κέπα έδιωξε με γροθιές και στο επόμενο λεπτό ο Στέρλινγκ πέρασε αριστερά στον Αγουέρο, που καθυστέρησε λίγο, κλείστηκε και σούταρε άουτ. Και στο 80’ ο Νταβίντ Σίλβα πέρασε κάθετα στον Ζιντσένκο, εκείνος με τη μία έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Στέρλινγκ με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 6-0.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Στόουνς, Γουόκερ, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Γκιντογκάν, Φερναντίνιο (75’ Νταβίντ Σίλβα), Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ, Ντε Μπρόινε (69’ Μαχρέζ), Αγουέρο (65’ Ζέσους)

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αλόνσο, Αλόνσο (73’ Έμερσον), Λουίζ, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ (52’ Κόβασιτς), Πέδρο (67’ Λόφτους Τσικ), Αζάρ, Ιγκουαΐν