Δε «μασάει» η Λίβερπουλ (VIDEO)

Η Λίβερπουλ δεν αγχώθηκε από τη νίκη της Σίτι κόντρα στην Έβερτον, κέρδισε εύκολα με 3-0 την Μπόρνμουθ και βρίσκεται ξανά μόνη πρώτη

PREMIER LEAGUE-26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: 3-0

Γήπεδο: Άνφιντ

Η Λίβερπουλ δεν αγχώθηκε από το γεγονός πως η Σίτι την έπιασε στην κορυφή, καθάρισε πανεύκολα την Μπόρνμουθ (3-0) και βρέθηκε ξανά τρεις βαθμούς μπροστά από τους «πολίτες».

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Άλισον έσωσε δύσκολα μετά από σουτ του Φρέιζερ, ενώ στο 10’ το σουτ του Σαλάχ από δεξιά, πέρασε λίγο έξω. Και στο 24ο λεπτό, ο Μίλνερ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Μανέ με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 27’ το σουτ του Σαλάχ πέρασε έξω αλλά στο 34’ ο Βαϊνάλντουμ με πανέμορφη λόμπα έγραψε το 2-0 για τη Λίβερπουλ. Στο 44ο λεπτό ο Σαλάχ έπιασε δυνατό σουτ, αλλά ο Μπόρουτς έδιωξε δύσκολα.

Οι «κόκκινοι» μπήκαν δυνατά και στο β’ μέρος και το 48’ ο Φιρμίνο πάτησε πανέμορφα για τον Σαλάχ που πλάσαρε ιδανικά για το 3-0. Στο 56’ ο Βαϊνάλντουμ έβγαλε όμορφη σέντρα από δεξιά και ο Μανέ πήρε μόνος την κεφαλιά αλλά αστόχησε, όπως και ο Μουσέ στο 74’.

Τρία λεπτά μετά, ο Σαλάχ με σουτ από μακριά σημάδεψε το δοκάρι του Μπόρουτς, ενώ στο 79’ ο Άλισον πρόλαβε τον Μουσέ και στο 82’ η Λίβερπουλ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Κεϊτά. Στο 85’ το σουτ του Μίλνερ πέρασε λίγο έξω ενώ στο 90’ οπ Άρνολντ αστόχησε από δεξιά.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Ματίπ, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ (78’ Άρνολντ), Κεϊτά, Φαμπίνιο, Μανέ (88’ Οριζί), Σαλάχ, Φιρμίνο (90’ Στάριτζ)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπόρουτς, Ακέ, Κουκ, Ρίκο (80’ Μεπάμ), Λέρμα (73’ Μουσέ), Σμιθ, Γκόσλινγκ, Σέρμαν, Κινγκ, Άιμπ (59’ Σολάνκε), Φρέιζερ