Η Κάρντιφ κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον κι έκανε άλμα παραμονής

PREMIER LEAGUE-26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ-ΚΑΡΝΤΙΦ ΣΙΤΙ: 1-2

Γήπεδο: Σεντ Μέρις

Δραματικό διπλό παραμονής πέτυχε η Κάρντιφ, που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Σαουθάμπτον και τη βύθισε.

Στο 7ο λεπτό ο η κεφαλιά του Πάτερσον πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 12’ ο Χέιμπιεργκ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Μπαμπά. Στο 18ο λεπτό το σουτ του Ρέντμοντ πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 30’ η σέντρα του Μπέρτραντ πέρασε απ’ όλους. Στο 42’ ο Έθεριτζ είπε όχι σε σουτ του Ρέντμοντ όπως έκανε και στο 44΄μετά από νέο σουτ του άσου της Σαουθάμπτον.

Στο 49ο λεπτό η άμυνα της Κάρντιφ δεν μπόρεσε να διώξει μετά από σέντρα του Χέιμπιεργκ αλλά ο Λονγκ αστόχησε από κοντά και στο 55’ το πλασέ του ίδιου παίκτη έφυγε μόλις άουτ. Και στο 69’ ο Ραλς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πάτερσον πήρε την κεφαλιά και ο Μπαμπά από κοντά έκανε το 0-1. Στο 74ο λεπτό ο ΜακΚάρθι πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε σουτ του Μπακουνά ενώ στο 77’ τα διαδοχικά σουτ των Βαλέρι και Όστιν, κόντραραν σε σώματα. Στο 84ο λεπτό ο Έθεριτζ είπε όχι σε σουτ του Γουόρντ Πρόους, ενώ στο 90+1’ ο Στίβενς ισοφάρισε σε 1-1 μετά από κόρνερ. Ωστόσο με τη σέντρα, ο Καμαράσα έδωσε στον Ζοχορέ κι εκείνος από κοντά έγραψε το 1-2

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Μπεντνάρεκ, Στίβενς, Βέστεργκαρντ (72’ Ελιουνούσι), Βαλέρι (83’ Γκάλαχερ), Χέιμπιεργκ, Ρομέου, Γουόρντ Πρόους, Μπέρτραντ, Λονγκ (72’ Όστιν), Ρέντμοντ.

ΚΑΡΝΤΙΦ: Έθεριτζ, Πελτιέ, Μανγκά, Μπαμπά, Μπένετ, Άρτερ, Ραλς, Πάτερσον, Γκούναρσον (62’ Ζοχορέ), Ριντ (62’ Μπακουνά), Νιάς (83’ Καμαράσα).

Η Έβερτον έχασε με 1-0 στην έδρα της Γουότφορντ και η θέση του Μάρκο Σίλβα μοιάζει επισφαλής

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ-ΕΒΕΡΤΟΝ: 1-0

Η Γουότφορντ πέτυχε μεγάλη νίκη με 1-0 κόντρα στην Έβερτον και στέλνει τον πρώην τεχνικό της, Μάρκο Σίλβα, στο ταμείο ανεργίας. Ευρώπη βλέπει πλέον η Γουότφορντ, από κάτω της η Έβερτον.

Γήπεδο: Vicarage Road Στο 11ο λεπτό ο Πίκφορντ πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε τετ α τετ με τον Καπού, ενώ στο 18’ ήταν η σειρά του Φόστερ να σταματήσει την κεφαλιά του Ντιν. Στο 20’ ο Φόστερ έδιωξε δύσκολα την κεφαλιά του Ζουμά, ενώ στο 34’ είπε όχι και σε συρτό σουτ του Τοσούν και στο 45’ το σουτ του Ντεουλοφέου σταμάτησε πάνω στο σώμα του Ντιν.

Στο 50ο λεπτό η λόμπα του Σίγκουρντσον σταμάτησε στο δοκάρι της Γουότφορντ και στο 52’ ο Πίκφορντ είπε όχι σε σουτ του Χολέμπας ενώ στο 65’ ο Άγγλος κίπερ σταμάτησε και τον Καπού. Όμως στο 65ο λεπτό, ο Κάθκαρτ έβγαλε όμορφα για τον Χιουζ, εκείνος έστρωσε στον Γκρέι και ο τελευταίος έγραψε το 1-0. Στο 84’ ο Ντιν είχε δοκάρι ενώ στο 88’ η Έβερτον έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Κάλβερτ Λιούιν.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Φόστερ, Χολέμπας, Μαριάπα, Κάθκαρτ, Γιανμαάτ, Σέμα (46’ Γκρέι), Καπού, Χιουζ (90’ Τσαλομπά), Ντουκουρέ, Ντεουλοφέου (81’ Κλέβερλι), Ντίνεϊ

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Ζουμά, Ντιν, Κιν, Κένι, Σίγκουρντσον (74’ Κάλβερτ Λιούιν), Γκουεγέ, Γκόμες (63’ Γουόλκοτ), Ντέιβις, Τοσούν, Ριτσάρλισον (66’ Μπερνάρντ)