Ρεάλ και VAR καθάρισαν την Ατλέτικο (VIDEO)

Αφεντικό στη Μαδρίτη η Ρεάλ που κέρδισε με 3-1 μέσα στην έδρα της Ατλέτικο και την ξεπέρασε στη βαθμολογία

LA LIGA-23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 1-3

Γήπεδο: Wanda Metropolitano

Η Ρεάλ άλωσε το «Wanda Metropolitano» καθώς κέρδισε με 3-1 την Ατλέτικο στο Μαδριλένικο ντέρμπι και πέρασε στη 2η θέση. Χρήση του VAR στα 2 γκολ, σε ένα ακόμη που ακυρώθηκε και σε αρκετές φάσεις. Χαρούμενη και η Μπαρτσελόνα που μπορεί να ξεφύγει οριστικά, πρώτη νίκη της «βασίλισσας» στο «Metropolitano».

Στο 3ο λεπτό, ο Γκριζμάν άλλαξε με τον Λεμάρ αλλά το σουτ που έκανε πέρασε αρκετά έξω, ενώ στο 10’ ο Παρτέι πάτησε περιοχή από αριστερά, έκανε και το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Ρεάλ. Και στο 16ο λεπτό ήρθε το γκολ για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Ράμος πήρε την κεφαλιά και ο Κασεμίρο με φοβερό γυριστό έγραψε το 0-1. Ωστόσο στο 25’ ο Κορέα έκλεψε από τον Βινίσιους, έδωσε κάθετα στο Γκριζμάν που με φοβερό πλασέ κάτω από τα πόδια του Κουρτουά έκανε το 1-1. Το γκολ μάλιστα μέτρησε με «χρονοκαθυστέρηση» καθώς ο ρέφερι συμβουλεύτηκε το VAR.

Το ματς απέκτησε από εκεί και πέρα ρυθμό και στο 40’ ο Βινίσιους κέρδισε το πέναλτι από τον Χιμένες και ο Ράμος έκανε το 1-2 από την άσπρη βούλα.

Στο 47ο λεπτό, ο Γκριζμάν άνοιξε αριστερά στον Μοράτα, αλλά ο Ισπανός από καλή θέση, αστόχησε απελπιστικά, ενώ στο 52’ ο Μοράτα έστρωσε έξω στον Γκριζμάν, με τον Γάλλο να κάνει με τη μία το σουτ και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ. Και στο 54’ ο Χιμένες έβγαλε μπαλιά 50 μέτρων, ο Μοράτα έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ρεάλ και με λόμπα νίκησε τον Κουρτουά αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από νέα χρήση του VAR για οριακό οφσάιντ. Στο 61’ ο Χιμένες έπιασε φοβερό σουτ από δεξιά αλλά ο Κουρτουά έδιωξε εντυπωσιακά, αλλά στο 74’ ο Μπέιλ πήρε στο κέντρο έδωσε στον Μόντριτς και ο Κροάτης του ξαναπέρασε την μπάλα υπέροχα και ο Ουαλός με συρτό σουτ από αριστερά έκανε το 1-3.

Η Ατλέτικο έμεινε με δέκα παίκτες στο 80’ καθώς αποβλήθηκε σωστά με 2η κίτρινη κάρτα ο Παρτέι, ενώ στο 87’ ο Μπενζεμά έβγαλε όμορφη σέντρα αλλά ο Μπέιλ αστόχησε από κοντά με κεφαλιά.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Αρίας, Χιμένες, Γοδίν, Ερνάντες, Σαούλ, Παρτέι, Λεμάρ (69’ Βιτόλο), Κορέα (65’ Ρόδρι), Γκριζμάν, Μοράτα (69’ Κάλινιτς)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Ρεγκιλόν, Κασεμίρο, Κρόος (84’ Θεμπάγιος), Μόντριτς, Βάσκεθ, Βινίσιους (57’ Μπέιλ), Μπενζεμά (89’ Μαριάνο Ντίας).