Τεράστια νίκη για την Εσπανιόλ με 2-1 κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο

LA LIGA-23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΣΠΑΝΙΟΛ-ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: 2-1

Γήπεδο: RCDE Stadium

Λύτρωση στο 90+4' για την Εσπανιόλ, που κέρδισε με ανατροπή τη Ράγιο (2-1) κι έκανε άλμα παραμονής. Σε δύσκολη θέση η Βαγιεκάνο.

Στο 4ο λεπτό ο Ντιέγκο Λόπεθ πρόλαβε σωτήρια τον Ντε Τομάς ενώ στο 11’ ακυρώθηκε γκολ του Άλβαρο Γκαρθία για οφσάιντ. Στο 25’ ο Ντιμιτριέβσκι είπε όχι σε κεφαλιά του Ιγκλέσιας, ενώ στο 31’ το σουτ του Ιμπουλά έξυσε το δοκάρι του Λόπεθ. Και στο 33ο λεπτό, ο Eμπαρμπά σέντραρε από δεξιά και ο Μπα με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 39’ ο Λόπεθ είπε όχι σε σουτ του Άλβαρο Γκαρσία ενώ στο 46’ ο Γου Λι έχασε απίθανη ευκαιρία για την Εσπανιόλ.

Στο 49’ ο Ντιμιτριέβσκι έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Νταρντέρ, όπως έκανε και στο 53 μετά από σουτ του Ντιντάκ ενώ στο 54’ ο Ιγκλέσιας σημάδεψε το δοκάρι της Ράγιο. Ο Ντιμιτριέβσκι συνέχισε με νέα μεγάλη επέμβαση στο 58ο λεπτό μετά από σουτ του Λι, ενώ στο 69’ ο Ροσάλες έχασε μεγάλη ευκαιρία. Τελικά στο 70’ η Εσπανιόλ κέρδισε πέναλτι και ο Μπορχα Ιγκλέσιας έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα. Στο 85ο λεπτό η Εσπανιόλ πέτυχε και 2ο γκολ με τον Νταρντέρ, αλλά ο VAR το ακύρωσε.

Ωστόσο στο 90+4', ο Νταρντέρ με απίστευτο σουτ, έγραψε το τελικό 2-1.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Ντιντάκ, Ροσάλες, Νταβίντ Λόπεθ, Γιουίς Λόπεθ, Ρόκα, Νταρντέρ, Μελένδο (83’ Γκρανέρο), Ιγκλέσιας, Πιάτι (30’ Γου Λι), Σέρχιο Γκαρσία (69’ Φερέιρα).

ΡΑΓΙΟ: Ντιμιτριέβσκι, Μορένο, Μπα, Βελάθκεθ, Αμάτ, Αντβίνκουλα, Ιμπουλά (51’ Μεδράν), Κομεσάνια, Άλβαρο Γκαρσία (73’ Μπεμπέ), Εμπαρμπά (75’ Μάριο Σουάρεθ), Ντε Τομάς