Τρελή γκέλα για τη Ντόρτμουντ (video)

Mέχρι το 75' η πρωτοπόρος νικούσε 3-0, αλλά η Χόφενχαϊμ πήρε τον βαθμό, 3-3, μέσα στη Βεστφαλία- Σπουδαίο διπλό της Χέρτα στην έδρα της Γκλάντμπαχ

BUNDESLIGA- 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ 3-3

ΓΗΠΕΔΟ: SIGNAL IDUNA PARK

Λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο Γερμανίας, η Μπορούσια Ντόρτμουντ "αυτοκτόνησε" εντός έδρας, αφού προηγήθηκε 3-0 της Χόφενχαϊμ, αλλά στο τελευταίο τέταρτο του ματς δέχθηκε τρία γκολ, 3-3, και αρκέστηκε στον ένα βαθμό, χάνοντας βαθμούς για δεύτερη σερί αγωνιστική, μετά την ισοπαλία στη Φρανκφούρτη.

Με επτά τελικές, η Μπορούσια Ντόρτμουντ επέβαλλε την κυριαρχία της στο πρώτο ημίχρονο και στο 11ο λεπτό οι γηπεδούχοι είδαν να τους ακυρώνεται γκολ. Ο Σάντσο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ο διαιτητής Φριντς συμβουλεύτηκε το VAR και έκρινε πως στη προσπάθεια του Άγγλου, ο εκτεθειμένος Γκέτσε εμπόδισε τον Πος. Η Ντόρτμουντ συνέχιζε να ψάχνει το γκολ και στο 22' ο Φίλιπ έπιασε το σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά δεν βρήκε στόχο. Τελικά, το σκορ άνοιξε στο 32ο λεπτό με τον Σάντσο, που έπαιξε το 1-2 με τον Πίστσεκ, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και απο πλάγια θέση έκανε το 1-0 με το 7ο γκολ του στο πρωτάθλημα. Η Χόφενχαϊμ συνέχιζε να μην απειλεί και στο 43' δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Ο Σάντσο έπιασε το σουτ, ο γκολκίπερ Μπάουμαν απέκρουσε και σε κενή εστία ο Γκέτσε έκανε το 2-0.
Πολύ καλύτερη η Χόφενχαϊμ στο δεύτερο ημίχρονο, απείλησε για πρώτη φορά στο 52ο λεπτό με τον Σουλτζ να σουτάρει διαγώνια, αλλά η μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι. Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 56' όταν ο Ζοέλιντον σούταρε αλλά ο Μούρκι απέκρουσε εντυπωσιακά. Η Χόφενχαϊμ προσπαθούσε να φτάσει στο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς, αλλά ο Μπούρκι είχε τις απαντήσεις, όπως στο σουτ του Μπελφοντίλ στο 61'. Τελικά, στη πρώτη αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της Ντόρτμουντ ήρθε το τρίτο γκολ. Στο 66', Σάντσο και Γκέτσε άλλαξαν πολύ ωραία την μπάλα, ο Γερμανός γύρισε στον ξεμαρκάριστο Γκερέιρο και εκείνος πλάσαρε για το 3-0. Στο 74' η Χόφενχαϊμ απείλησε με κεφαλιά του Καντεράμπεκ, αλλά και πάλι ο Μπούρκι αντέδρασε άριστα. Στην επόμενη φάση, ο Σάντσο σημάδεψε το δοκάρι. Στο 75ο λεπτό, η Χόφενχαϊμ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ντιαλό, με τον Μπελφοντίλ να πλασάρει και τον Μπούρκι να πιάνει τη μπάλα, η οποία όμως είχε περάσει, καθαρά, τη γραμμή και έτσι έγινε το 3-1. Στο 83' νέα αδράνεια στην άμυνα της Ντόρτμουντ και ο Καντεράμπεκ με κεφαλιά έκανε το 3-2, βάζοντας ξανά τη Χόφενχαϊμ στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέσα σε 12 λεπτά να βάλουν τρία γκολ, αφού στο 87΄μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μπελφοντίλ με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια, 3-3. Στο 90' ο Ντιαλό δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Χόφενχαϊμ, η οποία υπήρξε μαχητική στην επανάληψη και πήρε παλικαρίσιο βαθμό.

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πίστσεκ, Βάιγκλ, Ντιαλό, Χακίμι, Βίτσελ, Νταχούντ, Σάντσο, Φίλιπ (70' Αλκάθερ), Γκερέιρο (90'+2' Βολφ), Γκέτσε (83' Τοπράκ)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Μπίτσακσιτς, Πος, Χούμπνερ, Καντεράμπεκ, Γκρίλιτς, Σουλτζ, Ντεμιρμπάι (46' Γκάιγκερ), Μπίτενκουρτ (70' Νέλσον), Κράμαριτς (46' Μπελφοντίλ), Ζοέλιντον