Πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή η Μπάγερν! (video)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ-ΣΑΛΚΕ 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: ALLIANZ ARENA

Η Μπάγερν Μονάχου δεν άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτη η γκέλα της Μπορούσια Ντόρτμουντ και πήρε σημαντική νίκη, 3-1 επί της Σάλκε, με αποτέλεσμα πλέον να απέχει μόλις πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο.

Με τους 10 από τους 11 που ξεκίνησαν στο ματς με τη Χέρτα, για το Κύπελλο Γερμανίας μεσοβδόμαδα, ξεκίνησε η Μπάγερν Μονάχου και μόλις στο 12ο λεπτό ευτύχησε να προηγηθεί όταν ο Λεβαντόφσκι πίεσε το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Σάλκε και ο Μπρούμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Στο 18ο λεπτό, ο Γκναμπρί βρέθηκε απέναντι από τον Φέρμαν, αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Σάλκε, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην ισοφάριση στο 25ο λεπτό. Κόντρα στη ροή του ματς, ο ΜακΚένι έβγαλε την ασίστ για τον Κουτούτσου και ο νεαρός Γερμανός διεθνής νίκησε τον Ούλραϊχ για το 1-1. Η χαρά των παικτών της Σάλκε δεν κράτησε παρά δυο λεπτά, αφού ο Λεβαντόφσκι εκμεταλλεύτηκε τη κακή αντίδραση των μέσων και αμυντικών της Σάλκε και σκόραρε το 100ο του γκολ στην "Allianz Arena" για το 2-1. Στο 31' ο Φέρμαν απέκρουσε σουτ του Χάμες και ένα λεπτό αργότερα ο Τιάγκο Αλκάνταρα απέτρεψε την ισοφάριση διώχνοντας πάνω στη γραμμή.
Στο 54' η Σάλκε έφτασε πολύ κοντά στο 2-2, όταν, σε φάση διαρκείας, ο ΜακΚένι σημάδεψε το δοκάρι. Σαν να μην έφτανε αυτό, τρία λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι έδωσε ασίστ, με ψαλιδάκι, στον Γκναμπρί και εκείνος με κεφαλιά έκανε το 3-1. Απο εκείνο το σημείο η Μπάγερν ήλεγξε το ματς και τελικά έφτασε στη νίκη που τη φέρνει πολύ κοντά στην κορυφή.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ούλραϊχ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Αλάμπα, Τιάγκο, Γκορέτσκα, Γκναμπρί (89' Ντέιβις), Χάμες (78' Μαρτίνεθ), Κομάν (68' Ριμπερί), Λεβαντόφσκι

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Καλιτζούρι, Μπρούμα, Σανέ, Οζίπκα, Σερντάρ (54' Αρίτ), Ρούντι (33' Μασκαρέλ), Μπενταλέμπ, ΜακΚένι, Κουτούτσου (73' Ουτ), Κονοπλιάνκα