Με... φόρα από το Κύπελλο η Βέρντερ (VIDEO)

Λίγες μέρες μετά τη σπουδαία πρόκριση επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ, η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε, με επιβλητική εμφάνιση, 4-0 της Άουγκσμπουργκ

BUNDESLIGA- 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ-ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ 4-0

ΓΗΠΕΔΟ: WESER STADION

Μεσοβδόμαδα, η Βέρντερ Βρέμης πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Γερμανίας, αποκλείοντας, στα πέναλτι, τη Μπορούσια Ντόρτμουντ. Την Κυριακή το απόγευμα, με την ψυχολογία στα ύψη, η ομάδα του Κόπφελντ επιβλήθηκε 4-0 της Άουγκσμπουργκ, χάρη σε ένα επιβλητικό πρώτο ημίχρονο με τρία γκολ.

Στο πρώτο 45λεπτο, η Βέρντερ Βρέμης κυριάρχησε απόλυτα και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν γρήγορα την μπάλα, ο Ράσιτσα μπήκε στη μεγάλη περιοχή, από τα αριστερά, με μια προσποίηση έβγαλε εκτός φάσης τον Σταφυλίδη και νίκησε τον Κόμπελ για το 1-0. Στο 12' ο Γκεμπρέ Σελασιέ έχασε καλή ευκαιρία για το 2-0, αλλά την κεφαλιά του έδιωξε ο τερματοφύλακας της Άουγκσμπουργκ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρώτη καλή στιγμή τους στο ματς στο 23ο λεπτό, με κεφαλιά του Όξφορντ. Εκεί που έδειχνε η Βέρντερ να έχει κατεβάσει ταχύτητες, πέτυχε δυο γκολ σε ένα λεπτό. Στο 27' ο Αουγκούστινσον εκτέλεσε φάουλ, ο Κρούζε έστρωσε στον Γιοχάνες Έγκεσταϊν και εκείνος βρήκε δίχτυα για το 2-0. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ράσιτσα έφυγε πίσω από τη μεγάλη περιοχή, απέφυγε με άνεση τον Όξφορντ και ο Κοσοβάρος πλάσαρε υπέροχα τον Κόμπελ για το 3-0. Λίγο αργότερα, ο Ράσιτσα βγήκε νοκ άουτ λόγω τραυματισμού. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, η Άουγκσμπουργκ απείλησε δυο φορές, με Σμιντ (32') και Φιμπόγκασον (43'), αλλά ο γκολκίπερ Παβλένκα δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν.
Στο 49' τα αδέλφια Έγκεσταϊν δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για το 4-0, αλλά ο Κρούζε αστόχησε. Το παιχνίδι κυλούσε στο ρυθμό που ήθελε η Βερντερ και στο 84' ο Μιούβαλντ επωφελήθηκε από τις κόντρες και σκόραρε για το 4-0.
Με το τρίποντο αυτό, η Βέρντερ συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές χωρίς ήττα και πλέον απέχει τρεις βαθμούς από την έκτη θέση, που οδηγεί στο Europa League. Κοντά στην επικίνδυνη ζώνη παραμένει η Άουγκσμπουργκ.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Γκεμπρέ Σελασιέ, Λάνγκαμπ, Μοϊσάντερ, Αουγκούστινσον, Μπαργκφρέντε, Μ. Έγκεσταϊν, Κλάασεν, Γ. Έγκεσταϊν (77' Πιζάρο), Ράσιτσα (36' Μιούβαλντ), Κρούζε (88' Σέρτζεντ)

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κόμπελ, Σμιντ, Κεντίρα, Όξφορντ, Σταφυλίδης, Μόραβεκ, Μπάιερ (88' Στάνιτς), Γι, Μαξ (53' Γιένσεν), Γκρέγκοριτς, Φινμπόγκασον (68' Χαν)