Διέλυσε την Μάιντζ σε ένα ημίχρονο

BUNDESLIGA - 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΪΝΤΖ - ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: 1-5

Γήπεδο: Opel Arena

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν πέτυχε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση περνώντας σαν ''σίφουνας'' από την έδρα της Μάιντζ την οποία ''φιλοδώρησε'' με 5 γκολ! Αναγεννημενες οι «ασπιρίνες» με τον Πέτερ Μπος στον πάγκο και πλέον κυνηγούν και Champions League αφού βρίσκοντας στην 5η θέση και τέσσερεις βαθμούς πίσω από την Λειψία! Στην 11η θέση με 27 βαθμούς η Μάιντζ που προς το παρόν δεν αποτελείται από την Σάλκε που είναι μια θέση πιο κάτω.

Η Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ στην πρώτη της ευκαιρία στο 5' με τον Βεντέλ να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Φόλαντ και προβολή-γύρισμα του Μπελαραμπί. Η Μάιντζ έφερε το ματς στα ίσα τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Κουάισον να σπρώχνει κι αυτός την μπάλα στα δίχτυα μετά από κόρνερ του Μποτίς και προβολή του Χακ.

Στο 14' ο Φόλαντ σούταρε έξω από την περιοχή με τον Μίλερ να μπλοκάρει. Τρία λεπτά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με τον Μπέιλι να μην βρίσκει εστία για εκατοστά σε σουτ από το ύψος της περιοχής. Στο 20' ο Χάβερτζ έκανε το 1-2 με ωραίο πλασέ μετά από τρομερή ενέργεια και πάσα του Μπράντ.

Στο 29' ο Μπελαραμπί σούταρε ωραία από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Ένα λεπτό αργότερα η Λεβερκούζεν έκανε το 1-3 με καταπληκτικό τρόπο. Ο Μπραντ συνεργάστηκε υπέροχα αρχικά με τον Μπέιλι και στην συνέχεια με τον Φόλαντ που τον έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ για να πλασάρει σωστά για το τρίτο γκολ της ομάδας του.

Στο 42' η Μάιντζ είχε τρομερή ευκαιρία να μειώσει με τον Καρίκολ να σουτάρει από μακριά και την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Ένα λεπτό αργότερα οι ασταμάτητες «ασπιρίνες» πέτυχαν και τέταρτο γκολ με τον Μπελαραμπί να σκοράρει με ωραίο συρτό διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής. Σκορ ημιχρόνου 1-4.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Μπέιλι έχασε μεγάλη όταν δεν κατάφερε να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα μετά από μπαλιά του Χάβερτζ. Στο 64' ο Φόλαντ έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Μπραντ που από κοντά έκανε το 1-5 για την ομάδα του Πέτερ Μπος.

ΜΑΪΝΤΖ: Μίλερ, Μπροζίνσκι, Μπελ, Χακ, Καρίκολ (Ονισίβο 62'), Κούντε Μαλόνγκ (Γκμπαμίν 55'), Νιακατέ, Μπαρέιρο, Μποτίς (Χόλτμαν 71'), Ματετά, Κουάισον

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Βάιζερ, Ταχ, Μπέντερ, Βεντέλ (Γεντβάι 78'), Χάβερτζ (Μπαουμγκαρντίγκερ 62'), Αρανγκίς, Μπράντ (Αλάριο 81'), Μπελαραμπί, Φόλαντ, Μπέιλι