Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει αήττητος στο Πρωτάθλημα

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε των πράσινων οι οποίοι μένουν πίσω στη μάχη για την 5η θέση

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ 0-2

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάκομπ Κέλετ

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει αήττητος στο Πρωτάθλημα αφού επικράτησε με 0-2 και του ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ. Δεν μπόρεσαν να απειλήσουν και να βάλουν δύσκολα στην ομάδα του Λουτσέσκου οι παίκτες του Δώνη που βλέπουν πλέον την 5η θέση να απομακρύνεται. Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς.

O ΠΑΟΚ βρήκε νωρίς το γκολ που του έδιωξε και το όποιο άγχος(2'). Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε κόρνερ και στο δεύτερο δοκάρι, αμαρκάριστος ο Μαουρίτσιο την έστειλε στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αναπτυχθεί και να φτάσει με αξιώσεις τη περιοχή του Πασχαλάκη. Ότι προσπάθησαν να κάνουν οι πράσινοι ξεκινούσε από τον Ινσούα ο οποίος ήταν ο μόνος που έβγαζε πάθος, αλλά κάθε προσπάθεια έμενε ημιτελής. Ο Μακέντα μόνο στις καθυστερήσεις έφυγε στην κόντρα και σούταρε αλλά ο Πασχαλάκης το έβγαλε. Ο ΠΑΟΚ κρατούσε το υπέρ του σκορ και με τον Άκπομ στο 35' είχε μία καλή στιγμή για το δεύτερο γκολ.

Και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Μάτος γυρίζει από τα δεξιά, η μπάλα κοντράρει, αλλάζει πορεία και ο Ζαμπά ολομόναχος την έστειλε στα δίχτυα του Διούδη για δεύτερη φορά.

Πρώτη καλή στιγμή στο β' μέρος στο 64' για τον ΠΑΟ από κόντρα. Σε εκτέλεση φάουλ του Κάτσε και μετά από καραμπόλα ο Πούγγουρας την έστειλε με το καλάμι άουτ.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες στο 72' μετά την αποβολή του Ζαμπά ο οποίος πήγε με τις τάπες πάνω στον Κολοβέτσιο.

Σουτ του Ινσούα στο 76' το οποίο το έβγαλε και αυτό ο Πασχαλάκης, ενώ και στο 85' στο γυριστό του Μακέντα ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ είχε απάντηση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Πούγγουρας(69' Άλτμαν), Κάτσε(69' Δώνης), Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης(46' Εμμανουηλίδης), Μπουζούκης, Μακέντα

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια(82' Ενρίκε), Σάκχοφ(77' Γιαννούλης), Μαουρίσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ(70' Ολιβέιρα), Ζαμπά, Άκπομ