Διπλό πρόκρισης διά πυρός και... Σιδηρο(πουλου)

(0-1), προπορευόμενος στην κορυφαία ζευγάρι των προκριματικών με τον Ατρόμητο ...

Το πρώτο ημιχρόνιο ήταν τόσο αδιάφορο που αν ήθελε κανείς στους θεατές αυτού του παιχνιδιού ότι το δεύτερο ημίχρονο θα ήταν γεμάτο ενθουσιασμό δεν υπήρχε περίπτωση να πιστέψουμε. Το πρώτο 45λεπτο ήταν τυπικό παιχνίδι του κέντρου με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνουν το χώρο της μέσης γραμμής και τις αξιοσημείωτες στιγμές που έρχονται με το ποπόμετρο.

Τα ... χασμουρητά του πρώτου μέρους συνεχίστηκαν και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και όταν στο 55ο λεπτό έπεσε ένα μέρος από τα φω'τα του γηπέδου με αποτέλεσμα το μισό του αγωνιστικού χώρου να βυθιστεί στο σκοτάδι, λογικά κάποιοι σχεδόν να ... κοιμούνται. Όταν μετά από 20 λεπτά ωστόσο τα φώτα επανήλθαν και το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά, το παιχνίδι αποκτήθηκε συγκεντρωμένο σε όλη την ένταση που δεν είχε.

Πρώτα ήρθε η πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ με τον Καρασαλίδη να αναποδογυρίζει εκτός του χώρου τον Αλμπάνη και τον Σιδηρόπουλο να κάνει ένα τραγικό λάθος δείχνοντας το άσπρο βούλα. Στη συνέχεια ήρθε η ξαφνική μετάλλαξη του Πονσέ που από ωραία - που κέρδισε στην πέναλτι και έδωσε την πρόοδο στην ΑΕΚ - έγινε κακόμος καθώς δέχτηκε δεύτερο χρυσό και άφησε την Ένωση με παίκτη λιγότερο.

Με τον Ατρόμητο να υπερέχει αριθμητικά στα υπόλοιπα 28 λεπτά του αγώνα, το γκρουπ του Περιστερίου πήρε τον έλεγχο αλλά δεν έχανε ευκαιρίες. Αντίθετα, η ΑΕΚ είτε είχε αμυνόμενο μαζικά είτε κράτησε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, ήταν η ομάδα που φαίνεται να διαχειρίζεται πολύ πιο αποτελεσματικά τη συνθήκη. Πολύ λογικά το 0-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.