Τρίποντο «Χρυσάφι» για ΑΠΟΕΛ!

Previous Next

Το ΑΠΟΕΛ έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Ένωσης με 0-2 και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πάλι.

Πρωτάθλημα - 20η αγωνιστική

Στάδιο : ΤΑΣΟΣ ΜΑΡΚΟΥ

Ε.Ν Π. - ΑΠΟΕΛ 0-2

Χωρίς να εντυπωσιάσει το ΑΠΟΕΛ πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στο παιχνίδι με την ΕΝΠ, έβαλε τέλος στο σερί των κακό αποτελεσμάτων και συνάμα εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες των Λεμεσιανών στο μεταξύ τους ντέρμπι και αύξησε την διαφορά του από τους συνδιεκδικητές του τίτλου.

Η αναμέτρηση άρχισε με το ΑΠΟΕΛ να επιδιώκει το γρήγορο γκολ, πίεζε την άμυνα της Ένωσης ασφυκτικά και προσπάθησε αποφύγει το μηδέν και το υπερβολικά άγχος της πίεσης του να σκοράρεις όσο περνά ο χρόνος. Οι παίκτες της ένωσης έκλειναν καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Πέτρου αλλά με την πίεση που ασκούσαν οι γαλαζοκίτρινοι δεν τους άφησαν περιθώρια να οργανωθούν επιθετικά και απλα περίμεναν για να χτυπήσουν στην κόντρα. Η πίεση που άσκησε το ΑΠΟΕΛ απέφερε καρπούς στο 29ο λεπτό, με τον Ζαχίντ να νικά τον Πέτρου και έτσι έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στην συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι δεν εφησυχάστηκαν, επιδίωξαν να διευρύνουν το υπέρ τους σκορ για να κλειδώσουν την νίκη. Το ημίχρονο έκλεισε με το γκολ του Ζαχίντ να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έριξαν ρυθμό σε σχέση με το πρώτος μέρος και προσπάθησαν να παγώσουν το τέμπο του αγώνα, ενώ από την πλευρά της, η Ένωση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση. Στο 87΄ το ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα τέρματα του με κεφαλιά του Βιντιγκάλ, στο ντεμπούτο του με τα χρώματα των γαλαζοκιτρίνων και κλείδωσε την νίκη για την ομάδα της Λευκωσίας.Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε το ΑΠΟΕΛ να παίρνει μια δύσκολη και σημαντική νίκη για την κούρσα του τίτλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ε.Ν Π.(Φέλκ): Πέτρου, Σαρ, Σερμπάκοφ (73΄ Ουντόζι), Κοσμά, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Βαλλιάνος, Γκλαβίνα (68΄ Πίττας), Φυντανίδης, Μαισουράτζε, Γκοζλάν (90΄Θ.Κολοκούδιας)

ΑΠΟΕΛ (Ρόκο): Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Γιάκολις, Καζού, Μοράις (70΄ Γκέντσογλου), Σόουζα, Ζαχίντ (81΄ Βιντιγκάλ), Νατέλ (69΄ Μπέζιακ), Τάμαρι

Διαιτητής : Νικολάου Γιώργος

Α' Βοηθός Διαιτητής : Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής : Ευαγόρου Ευαγόρας

4ος Διαιτητής : Νεοφύτου Νεόφυτος

Παρατηρητής Διαιτησίας : Γερασίμου Παναγιώτης