Νίκη ατσάλινη για την Ανόρθωση και αφιερωμένη...

Με την υπόθεση Ουζόχο να βρίσκεται σε εξέλιξη, και νέα δεδομένα να προκύπτουν συνεχώς, οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης έκαναν το καθήκον τους κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα κι επιβλήθηκαν με σκορ 2-0 των αντιπάλων τους. Νίκη, όπως γνωστοποιήθηκε από την ομάδα, η οποία αφιερώθηκε στον Κυριάκο Γιάγκο.

Με τα υφιστάμενα δεδομένα, η Ανόρθωση ανέβηκε στην 4η θέση με 33 βαθμούς και η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε 6η με 30.
Το αγωνιστικό μέρος…
Ισορροπημένο το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, ενώ στο πρώτο 20λεπτο δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο πέραν κάποιων προϋποθέσεων.
Από την άλλη, οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο 31’ μετά από πλασέ με το… γόνατο του Κίνγκσλεϊ το οποίο εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Δημητρίου.
Μέτριο το δεύτερο μέρος όμως η Νέα Σαλαμίνα έδειξε διάθεση για να μειώσει και να διεκδικήσει το βαθμολογικό όφελος, αφού παρουσίασε βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο. Από την άλλη η Ανόρθωση διαφύλαξε το υπέρ της αποτέλεσμα.

Φάσεις και Γκολ:

4′Άστοχο σουτ από τον Στεφανέλι.

21′ Νέα σέντρα του Μιντίκκη από δεξιά, ο Σικόρσκι έπιασε την αδύναμη κεφαλιά στα χέρια του Δημητρίου.

27′Δυνατό μακρινό σουτ από πλάγια θέση από τον Εγγλέζου και γκολ για τους φιλοξενούμενους (0-1).

31′ Εξαιρετική φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Πλασέ με το... γόνατο από τον Κίνγκσλεϊ, απογειώθηκε και απέκρουσε ο Δημητρίου.

39′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Πράνιτς, άπιαστη κεφαλιά από τον Σίλντενφελντ η μπάλα στο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυ (0-2).

45′ Κάθετη πάσα του Ιωάννου στον Στεφανέλι που πλάσαρε τον Βεσελόφκσι και από κόντρα σε αμυνόμενο η μπάλα πήγε κόρνερ.

69′Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νουρ από πολύ δύσκολη θέση, απέκρουσε σωτήρια για την Ανόρθωση ο Δημητρίου.

72′Γυριστό σουτ από τον Μιντίκκη, ψηλά έξω η μπάλα.

90′Μακρινό φαλτσαριστό σουτ από τον Ράγιος, λίγο έξω η μπάλα.

Κίτρινες: Άγους, Τιάγκο, Νουρ / Ιωάννου, Βίκτορ (6η)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Bεσελόφσκι, Αγούς, Χριστοφόρου, Ρέινολντς, Μιντίκκης, Κορέια, Μαργκάσα (66′ Κωστή), Νουρ, Τιάγκο, Σικόρσκι (46′ Σιαθάς), Κίνγκσλεϊ.

Ανόρθωση (Στρέπελ): Δημητρίου, Κοφί, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Εγγλέζου, Μικελτάντζε, Ντούρις, Βίκτορ, Πράνιτς (77′ Ράγιος), Ιωάννου (59′ Στρούνα), Στεφανέλι (70′ Ντουγκλάο).

Διαιτητής : Σωτηρίου Λούκας

Α' Βοηθός Διαιτητής : Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής : Κυριάκου Κυριάκος

4ος Διαιτητής : Φωτίου Κωνσταντίνος

Παρατηρητής Διαιτησίας : Ξάνθου Ανδρέας