Συνεχίζει για τετράδα με... σούπερ Σιμόν η Εφές !

Με τον Κρούνοσλαβ Σιμόν να κυριαρχεί, η Εφές ξεπέρασε το εμπόδιο της μαχητικής (για ένα διάστημα) Γκραν Κανάρια, έφτασε εύκολα στη νίκη (93-74) και συνεχίζει σε ρυθμούς τετράδας!

Η Γκραν Κανάρια ήταν ανταγωνιστική και πίεσε την Εφές, όμως η ποιότητα της ομάδας του Εργκίν Αταμάν μίλησε όταν έπρεπε για να την... ανεβάσει στο 14-8 και να την διατηρήσει στην τέταρτη θέση της Regular Season. Οι Τούρκοι είχαν σε ρόλο πρωταγωνιστή τους Κρούνοσλαβ Σιμόν (25 πόντοι με 5/6 τρίποντα) και Σέιν Λάρκιν (18 πόντοι, 6 ασίστ), ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Μπράιαντ Ντάνστον (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Δεν έφτασε η καλή εμφάνιση των Κλέβιν Χάνα (16 πόντοι, 5 ασίστ) και Μάρκους Έρικσον (13 πόντοι) για τους φιλοξενούμενους, που έπεσαν στο 6-16.

Η Εφές ξεκίνησε το ματς με ένα γρήγορο 8-0, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (26-19), έχοντας σε ρόλο οδηγού τον Σιμόν. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν πάντως στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 13-6 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (32-32, 16'). Οι Ισπανοί συνέχισαν σε αυτούς τους ρυθμούς, προηγήθηκαν με έξι (33-39, 17') και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας μικρό προβάδισμα (43-36).

Η εικόνα άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Η Εφές ανέβασε «στροφές» και το δίδυμο των Λάρκιν και Σιμόν πρωταγωνίστησε σε ένα επιμέρους 16-6, που έφερε τους γηπεδούχους στο +7 (59-52, 25'). Μάλιστα, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβασε την διαφορά στους 9 (69-60) στο τέλος του δεκαλέπτου (30').

Tα πράγματα είχαν μπει στη θέση τους για την Εφές, που επέβαλλε τον ρυθμό της στη συνέχεια για να κυριαρχήσει και να φτάσει με άνεση στο τελικό 93-74.

Δεκάλεπτα: 26-19, 43-46, 69-60, 93-74