Μπαρτσελόνα για τετράδα, έκανε... δώρο στον Παναθηναϊκό

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια και με τον Άνταμ Χάνγκα να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του στα τελευταία λεπτά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 78-72 και να παραμείνει κοντά στην πρώτη τετράδα. «Δώρο» στον Παναθηναϊκο η νίκη των Καταλανών.

Η Μπαρτσελόνα έχει βρει ρυθμό και δεν σταματάει πουθενά. Μία εβδομάδα μετά την επιβλητική νίκη στο ΣΕΦ, κόντρα στον Ολυμπιακό, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς κατάφερε να επικρατήσει και της Ζαλγκίρις, στο «Palau Blaugrana» και να παραμείινει ζωντανή για μια θέση στην τετράδα της κατάταξης.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Καταλανοί ανέβηκαν στο 13-9 και πλησίασαν σε απόσταση μίας νίκης την τέταρτη Αναντολού Εφές. Από την άλλη πλευρά, η Ζαλγκίρις έχασε ακόμα περισσότερο έδαφος στη «μάχη» για την οκτάδα, καθώς υποχώρησε στο 8-14, σε ένα αποτέλεσμα το οποίο βόλεψε τον Παναθηναϊκό.

Οι Καταλανοί είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος. Εκεί οι παίκες του Πέσιτς ανέβασαν στροφές στην άμυνα και με τον Χάνγκα αιχμή του δόρατος «κλείδωσαν» τη νίκη, παραμένοντας στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 60-52, 78-72.