Η Μπουντούτσνοστ δυσκόλεψε αρκετά την Μπάγερν Μονάχου

Η Μπουντούτσνοστ δυσκόλεψε αρκετά την Μπάγερν Μονάχου, όμως οι Βαυαροί βρήκαν τις λύσεις που ήθελαν και έφτασαν στη νίκη (89-75), παραμένοντας σε τροχιά... πλέι οφ.

Έπειτα από τις ήττες απέναντι σε Μπασκόνια και Ρεάλ Μαδρίτης, η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στις νίκες. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς αντιμετώπισε την Μπουντούτσνοστ, εκτός έδρας και πήρε αυτό που ήθελε, κάνοντας σημαντικό βήμα για μια θέση στην πρώτη οκτάδα.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, κλείνοντας το δεκάλεπτο με διαφορά 8 πόντων (17-25). Το προβάδισμά τους αυξήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο (20-29), όμως κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Τζάκσον και Γκόρντιτς φώναξαν παρών κι το προβάδισμα άλλαξε χέρια, με την Μπουντούτσνοστ να κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα 3 πόντων (44-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι παίκτες του Ράντονιτς κυριάρχησαν. Πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και με τους Λούσιτς και Μπαρτέλ να αναλαμβάνουν δράση, κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, φτάνοντας στη νίκη.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 12-12 και «έπιασαν» στην βαθμολογία την Μπασκόνια, την ίδια στιγμή που η Μπουντούτσνοστ υποχώρησε στο 6-18.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 44-41, 59-66, 75-89.