Προβάδισμα από τη «βούλα» για την Ντιναμό (VIDEO)

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ κέρδισε με 1-0 την Μπενφίκα και πήρε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ-ΜΠΕΝΦΙΚΑ: 1-0

Γήπεδο: Μαξιμίρ

Ελαφρύ προβάδισμα για την Ντιναμό, που κέρδισε ε 1-0 την Μπενφίκα μέσα στο Ζάγκρεμπ, χάρις σε γκολ από πέναλτι.

Στο 7ο λεπτό ο Γριμάλδο βγήκε φάτσα με τον Λιβάκοβιτς (από πάσα του Φέλιξ) και πλασάρε αλλά ο κίπερ της Ντιναμό έσωσε ενώ στο 11’ το σουτ του Όρσιτς από αριστερά, πέρασε λίγο άουτ. Στο 19’ ο Βλαχοδήμος είπε όχι σε σουτ του Όλμο ενώ στο 20’ το σουτ του Κροβίνοβιτς κόντραρε σε σώματα και πέρασε έξω, ενώ στο 29’ ο Βλαχοδήμος πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση μετά από εκτέλεση φάουλ του Καντζιόρ. Και στο 36’ η Ντιναμό κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Όλμο από τον Ντίας και ο Πέτκοβιτς από την άσπρη βούλα, έκανε το 1-0. Στο 45+1’ ο Βλαχοδήμος έσωσε ξανά την Μπενφίκα, νικώντας τον Όρσιτς σε τετ α τετ.

Στο 48ο λεπτό το σουτ του Όρσιτς πέρασε λίγο έξω, όπως και η κεφαλιά του Ντίας στο 68’ και στο 84’ ο Λιβάκοβιτς είπε όχι σε κεφαλιά του Γριμάλδο. Στο 90+3' η κεφαλιά του Σίτουμ μετά από κόρνερ, πέρασε μόλις έξω.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Λιβάκοβιτς, Λέοβατς, Στοϊάνοβιτς, Ντιλαβέρ, Τέοφιλ Κατρίν, Γκόιακ (78’ Μόρο), Σούνιτς, Όρσιτς, Καντζιόρ (84’ Σίτουμ), Όλμο, Πέτκοβιτς (88’ Γκαβράνοβιτς)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Γριμάλδο, Φρανσίσκο Φερέιρα, Ρούμπεν Ντίας, Κορσιά, Φλορεντίνο (58’ Ράφα Σίλβα), Ζέντσον Φερνάντες (70’ Ζίβκοβιτς), Γκάμπριελ, Κροβίνοβιτς, Ζοάο Φέλιξ, Σεφέροβιτς (35’ Τσέρβι)