Η Τσέλσι κέρδισε με 3-0 την Ντιναμό Κιέβου και ουσιαστικά καθάρισε την πρόκριση

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΤΣΕΛΣΙ-ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: 3-0

Γήπεδο: Στάμφορντ Μπριτζ

Η Τσέλσι κέρδισε την Ντιναμό Κιέβου με 3-0 κι έκανε άλμα πρόκρισης.

Η Τσέλσι δεν είχε απειλήσει στο πρώτο τέταρτο αλλά στο 18’, ο Πέδρο άλλαξε πανέμορφα με τον Ζιρού και με πλασέ από αριστερά έκανε το 1-0. Μάλιστα στο 20ο λεπτό, ο Πέδρο άγγιξε το δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του, σταμάτησε στον Μπόικο, ο οποίος στο 25’ έδιωξε με τα πόδια και το πλασέ του Μπάρκλεϊ. Στο 34’ ο Μπόικο είπε ξανά όχι σε δυνατό σουτ του Πέδρο από τα δεξιά και στο 36’ το σουτ του Αλόνσο μέσα από την περιοχή, κόντραρε και πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με την Τσέλσι να ελέγχει και να κάνει το 2-0 στο 65ο λεπτό με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν. Στο 82’ ο Πέδρο πέρασε όμρη μπαλιά στον Λόφτους Τσικ, που αστόχησε από κοντά και στο 85' μετά από κακή έξοδο του Κέπα, ο Σίντορτσουκ έκανε το μακρινό σουτ που κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Και στο 90' οι παίκτες του Σάρι έβγαλαν άψογη αντεπίθεση και ο Χάντσον Οντόι με πλασέ από το πέναλτι έκανε το 3-0.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αλόνσο, Τζαπακόστα, Λουίζ, Κρίστενσεν, Μπάρκλεϊ (61’ Λόφτους Τσικ), Ζορζίνιο (61’ Καντέ), Πέδρο, Κόβασιτς, Γουίλιαν (78’ Χάντσον Οντόι), Ζιρού

ΝΤΙΝΑΜΟ: Μπόικο, Κεντζιορά, Μπούρντα, Σαμπάνοβ, Μικολένκο, Σίντορτσουκ, Σεπέλιεβ, Τσιγκανκόβ, Σαπαρένκο, Μπουγιαλσκί (70’ Σίντκλεϊ), Ρούσιν (66’ Χαρμάς)