Πάρτι της Τσέλσι και στο Κίεβο (VIDEO)

Οι «μπλε» διέλυσαν την Ντιναμό με 5-0 μέσα στην έδρα της και πέρασαν εύκολα στα προημιτελικά με συνολικό σκορ 8-0

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ-ΤΣΕΛΣΙ: 0-5 (0-3)

Γήπεδο: Ολιμπίσκι

Πάρτι πρόκρισης έστησε η Τσέλσι μέσα στην έδρα της Ντιναμό. Οι «μπλε» παρότι είχαν κερδίσει και στο Λονδίνο με  3-0, μπήκαν αποφασισμένοι και στην Ουκρανία, κέρδισαν με 5-0 και πήραν χαλαρή πρόκριση για τα προημιτελικά.

Η Τσέλσι μπήκε δυνατά στο ματς και στο 5ο μόλις λεπτό, μετά από κόρνερ, ο  Λόφτους Τσικ πήρε την κεφαλιά και ο Ζιρού από κοντά με προβολή έκανε το 0-1. Στο 12’ ο Μπόικο είπε όχι σε όμορφο σουτ του Λόφτους Τσικ από το ύψος της περιοχής, ενώ στο 20 οι Ουκρανοί σκόραραν με τον Χαρμάς αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 26’ ο Καντέ έκανε εντυπωσιακή ενέργεια από δεξιά και έδωσε όμορφα στον Ζιρού, ο Γάλος γύρισε με τη μία αλλά ο Κεντζιορά έσωσε στη γραμμή αλλά στο 33 ο Αλόνσο έβγαλε φοβερή σέντρα από αριστερά και ο Γάλλος φορ με κοντινό πλασέ έκανε το 0-2.

Στο 40’ το φοβερό σουτ του Χαρμάς έξυσε το δοκάρι του Κέπα και στο επόμενο λεπτό, η κεφαλιά του Ζιρού πέρασε κι αυτή λίγο έξω. Και στο 45+1’ ο Χάντσον Οντόι άλλαξε όμορφα στα δεξιά με τον Ζιρού, έκανε το γύρισμα και ο Αλόνσο εξ επαφής με προβολή, έγραψε το 0-3.

Στο 51’ ο Κέπα είπε όχι σε σουτ ου Σίντορτσουκ και στην επαναφορά έκανε νέα προσπάθεια που σταμάτησε στο δοκάρι ενώ στο  52’ ακυρώθηκε γκολ του Χαρμάς. Και στο 59’ ο Γουίλιαν εκτέλεσε από δεξιά το φάουλ και ο Ζιρού με κεφαλιά έγραψε το 0-4.Στο 62’ ο Μπόικο είπε όχι εντυπωσιακά σε εκτέλεση φάουλ του Αλόνσο και στο 63’ το σουτ του Ρίντιγκερ πέρασε μόλις έξω όπως κι εκείνο του Αλόνσο στο 71’.

Οι Τσέλσι δεν πάτησε φρένο και στο 78’ ο Ζιρού βρήκε όμορφα τον Χάντσον Οντόι, που πλάσαρε από κοντά για το 0-5.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Μπόικο, Κεντζιορά, Κάνταρ, Μπουρντά, Μικολένκο, Σίντορτσουκ (65’ ΤσεΤσε), Σεπέλιεβ (87’ Αντριγέβσκι), Σαπαρένκο, Τσιγκανκόβ, Σίντκλεϊ (81’ Σμιρνί), Χαρμάς

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Κρίστενσεν, Τζαπακόστα (69’ Αθπιλικουέτα), Λόφτους Τσικ, Καντέ (65’’ Ζορζίνιο), Κόβασιτς, Γουίλιαν (74’ Πέδρο), Χάντσον Οντόι, Ζιρού