Λύτρωση στο 90+3’ για τη Βαλένθια (VIDEO)

Οι «νυχτερίδες» πήραν ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Κράσνονταρ και μαζί και την πρόκριση

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 1-1 (1-2)

Γήπεδο: Stadion FK Krasnodar

Λύτρωση στο 90+3’ για τη Βαλένθια, που στο 85’ είχε βρεθεί με την πλάτη στο τοίχο, αλλά πήρε την ισοπαλία 1-1 από την Κράσνονταρ και μαζί την πρόκριση (είχε νικήσει με 2-1 στο Μεστάγα).

Στο 5ο λεπτό το ψαλιδάκι του Κλάεσον πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 9’ ο Νέτο έσωσε με διπλή απόκρουση μετά από διαδοχικά σουτ των Βάντερσον και Περέιρα. Η Κράσνονταρ πίεσε κι άλλο και στο 12’ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Άρι και στο 14’ το σουτ του Κλάεσον πέρασε λίγο άουτ. Στο 31’ ο Βας έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στον Κλάεσον, να αλλάζει πορεία και τον Σαφάνοβ να λέει όχι εντυπωσιακά και στο επόμενο λεπτό ο κίπερ των Ρώσων σταμάτησε και το όμορφο σουτ του Σολέρ.

Στο 38ο λεπτό ο Μίνα από το ύψος του πέναλτι, πλάσαρε μόλις έξω, ενώ στο 43’ ο Νέτο έκανε τραγική έξοδο αλλά δεν το πλήρωσε.

Στο 48’ ο Νέτα κατέβασε ρολά μετά από σουτ του Περέιρα, ενώ στο 54’ μετά από κόρνερ ο Γκάμπριελ πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι της Κράσνονταρ. Στο 56’ ο Σαφάνοβ είπε όχι σε σουτ του Τσερίσεβ, ενώ στο 58’ ο Ροδρίγο στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έκανε το σουτ από καλή θέση και αστόχησε.

Και στο 85’ ο Σουλεϊμάνοφ πήρε την μπάλα στα δεξιά και με φοβερό αριστερό σουτ από τα όρια της περιοχής, έκανε το 1-0. Ωστόσο στο 90+3’ ο Γκαμεϊρό έκανε όμορφη ενέργεια από δεξιά, έστρωσε στον Γουέδες που από το πέναλτι, έκανε την προσποίηση και το πλασέ για το 1-1.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Σαφόνοβ, Ραμίρες, Φιόλουσον, Σπάιτς, Πετρόφ (76’ Σουλεϊμάνοφ), Όλσον, Γκαζίνσκι, Περέιρα (90+1’ Ταράνοβ), Κλάεσον, Άρι (30’ Στότσκι), Βάντερσον

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Γκάμπριελ, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Βας, Κοντογκμπιά, Τσερίσεβ, Σολέρ (88’ Γκαμεϊρό), Κοκλέν, Μίνα (69’ Γουέδες), Σομπρίνο (57’ Ροδρίγο)