Καθάρισε από σήμερα η Νάπολι (VIDEO)

Οι «παρτενοπέι» πέρασαν με 3-1 από την έδρα της Ζυρίχης και δύσκολα θα χάσουν την πρόκριση

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32

ΖΥΡΙΧΗ-ΝΑΠΟΛΙ: 1-3

Γήπεδο: Stadium Letzigrund

Εύκολο βράδυ είχε η Νάπολι στην Ελβετία, όπου κέρδισε με 3-1 τη Ζυρίχη κι έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης.

Στο 12ο μόλις λεπτό ο Μπρέχερ έκανε απίστευτο λάθος, ο Μίλικ έκλεψε κι έδωσε στον Ινσίνιε και ο Ιταλός πλάσαρε για το 0-1 σε κενό τέρμα. Στο 19ο λεπτό το μακρινό σουτ του Ινσίνιε έξυσε το δοκάρι του Μπρέχερ και στο 21’ ο Μαλκούι έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Καγιεχόν με πλασέ από κοντά, έγραψε το 0-2. Στο 40 ο Μπρέχερ είπε όχι σε όμορφο σουτ του Μίλικ από τα 20 περίπου μέτρα.

Στο 47’ ο Μπρέχερ είπε όχι σε σουτ του Γκουλάμ και στην επαναφορά ο Αντερσί έκοψε σωτήρια τον Ζιελίνσκι. Στο 53’ ο Μάξε έσωσε μετά από σουτ του Καγιεχόν, ενώ στο 69’ ο Ουνάς άλλαξε όμορφα με τον Μαλκουί αλλά ο Νέφ έκοψε τη σέντρα του προ του Μίλικ, Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ζιελίνσκι βρήκε τον Μίλικ αλλά ο Πολωνός έχασε μεγάλη ευκαιρία από κοντά και στο 71’ ο Μπρέχερ είπε όχι σε κεφαλιά του Κουλιμπαλί.

Όμως στο 77’ ο Καγιεχόν έβγαλε όμορφα για τον Ζιελίνσκι που έκανε το 0-3 από κοντά με πλασέ ενώ στο 82’’ οι Ελβετοί κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μακσίμοβιτς και ο Κολολί με εκτέλεση αλά-Πανένκα έκανε το 1-3. Στο 90+5' ο Ουνάς έφυγε από δεξιά στην κόντρα, έκανε το πλασέ αλλά ο Μπρέχερ έσωσε εντυπωσιακά.

ΖΥΡΙΧΗ: Μπρέχερ, Μάξε, Καραμπάντζε, Άντερσι, Βίντερ (67’ Τσίσεϊ), Νεφ, Οντέι (80’ Κελιφί), Κολολί, Κριέζιου, Μπανγκουρά, Ντομγκιόνι (46’ Μαρκεζάνο)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Μαλκουί, Γκουλάμ (76’ Λουπέρτο), Κουλιμπαλί, Μακσίμοβιτς, Ρουίθ, Άλαν (59’ Ντιαβαρά), Ζιελίνσκι, Καγιεχόν, Μίλικ, Ινσίνιε (68’ Ουνάς)