Θανατηφόροι “Reds” καθάρισαν την Μπάγερν! (video)

Η Λίβερπουλ «έκλεισε» το σπίτι της Μπάγερν, καθώς την κέρδισε με 3-1 και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League

CHAMPIONS LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 1-3 (0-0)

Γήπεδο: Allianz Arena

Η Λίβερπουλ «άλωσε» την «Allianz Arena», καθώς κέρδισε με 3-1 την Μπάγερν και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Champions League, καθώς το πρώτο ματς είχε λήξει ισόπαλο χωρίς γκολ. Πάρτι από 4.000 οπαδούς των «κόκκινων» που βρέθηκαν στη Βαυαρία.

Η Μπάγερν πίεσε ψηλά από τα πρώτα λεπτά και στο 9’ μετά από λάθος στην άμυνα της Λίβερπουλ η μπάλα στρώθηκε έξω στον Τιάγκο, που έπιασε το σουτ κι έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Άλισον. Στο 12’ μετά από γέμισμα του Μαρτίνεθ, ο Λεβαντόφσκι κατέβασε στην πλάτη του Φαν Ντάικ, μετά από κόντρα έπεσε και ζήτησε πέναλτι αλλά ο Ορζάτο ήταν κοντά και συνέχισε το παιχνίδι.

Στο 13’ ο Κλοπ είδε τον Χέντερσον να μην μπορεί να συνεχίσει και έβαλε στο ματς τον Φαμπίνιο σε μια πρόωρη αναγκαστική αλλαγή ενώ στο 25’ ο Φιρμίνο έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω.

Και στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά από γέμισμα του Φαν Ντάικ, ο Νόιερ έκανε τραγική έξοδο, ο Μανέ τον πρόλαβε, όπως και τον Ραφίνια, γύρισε όμορφα και πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 0-1.

Η Λίβερπουλ βρήκε χώρους από εκεί και πέρα και στο 35’ ο Μανέ πέρασε κάθετα, ο Ρόμπερτσον βρέθηκε από αριστερά, φάτσα με τον Νόιερ κι έκανε το σουτ αλλά ο Γερμανός έδιωξε σε κόρνερ. Ωστόσο στο 39ο λεπτό, ο Γκνάμπρι έφυγε σαν σφαίρα από δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Ματίπ με προβολή πέτυχε αυτογκόλ για το 1-1.

Στο 50ο λεπτό, η Λίβερπουλ έφυγε ιδανικά στην κόντρα, ο Σαλάχ δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Νόιερ έδιωξε δύσκολα, ενώ στο 61’ σε ίδια φάση με εκείνη του γκολ των Γερμανών, ο Γκνάμπρι έφυγε από δεξιά κι έκανε το γύρισμα, με την μπάλα αυτή τη φορά να περνά από τους Ματίπ και Λεβαντόφσκι.

Η Λίβερπουλ ήλεγξε το ρυθμό από εκεί και πέρα και στο 69ο λεπτό, ο Μίλνερ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Φαν Ντάικ πήδηξε στο... Θεό και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-2. Στο 75’, ο Σαλάχ έκανε φοβερή ενέργεια αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή κι ενώ μπορούσε να δώσει δίπλα στον αμαρκάριστο Μανέ.

Στο 82’ το σουτ του Ρενάτο Σάντσες πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 85’, ο Σαλάχ έκανε φοβερή σέντρα από δεξιά και ο Μανέ από κοντά έγραψε το 1-3 με κεφαλιά.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Αλάμπα, Ραφίνια, Μαρτίνεθ (72’ Γκορέτζκα), Ζίλε, Χούμελς, Χάμες Ροντρίγκες (79’ Ρενάτο Σάντσες), Τιάγκο, Γκνάμπρι, Ριμπερί (61’ Κομάν), Λεβαντόφσκι

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Άρνολντ, Ματίπ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (13’ Φαμπίνιο), Μίλνερ (87’ Λαλάνα), Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο (83’ Οριζί).